Cila eshte lidhja qe ekziston mes peshes se bebes dhe ushqyerjes me gji?

0 0

Cilët jane faktorët që ndikojnë në rënien nga pesha së të porsalindurit?

Një ndër faktorët kryesor konsiderohet mënyra e lindjes, ku ajo vaginale përkon me një rënie prej 5% të peshës së lindjes dhe ajo çezariane me një rënie prej 10%.

Por cilët jane faktorët e tjerë që gjithashtu ndikojnë në rënien nga pesha?

– Pesha e lindjes;

– Mosha e shtatëzanisë;

– Vendi i lindjes;

– Gjinia e fëmijës.

Është shumë e rëndësishme te mbahet nën kontroll pesha e te porsalindurit në mënyrë që nëna të marrë udhëzimet e duhura në lidhje me mënyrën si duhet te veprojë më pas, kryesisht në aspektin e ushqyerjes me gji si edhe përcaktimin e momentit kur duhet të fillohet qumështi shtesë (pra nëse është e nevojshme diçka e tillë).

Në cilat raste fëmija duhet të marrë qumësht shtesë?

Sipas mjekëve ekspertë te laktacionit, diçka e tillë duhet të konsiderohet si një mundësi nëse plotësohen këto kritere:

– Pesha e fëmijës ka pësuar një rënie prej më shumë se 10% të peshës;

– Kur një kusht i caktuar shëndetësor e kërkon domosdoshëmrisht.

Të gjitha nënat duhet të ushqejnë me gji fëmijën e tyre pa një limit të caktuar, sidomos gjatë muajve të parë të jetës. Nëse fëmija eshtë duke rrëzuar ndjeshëm peshën e lindjes, ushqyerja me gji duhet të jetë edhe më e shpeshtë.

Ky eshte artikulli i pare i pergatitur ne baze te informacioneve te pervetesuara nga stafi i “Per nenat”, nga pjesemarrja ne konferencen e laktacionit te zhvilluar nga kompania spanjolle iLactacion. Ne vazhdim do te postojme edhe artikuj te tjere me informacione te dhena nga mjeke specialiste pjesemarres ne kete konference.

Lexoni edhe: Shtimi i shpejte i peshes tek bebet

This is for testing

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X