A duhet ta zgjojme femijen per t’i dhene qumesht?

0 0

A duhet ta zgjojme bebin per t’i dhene qumesht? Si duhet të sillemi?

Disa të porsalindur qëndrojnë 20 orë në gjumë, dhe disa të tjerë 14, duke bërë që kjo kohë të shkurtohet edhe më shumë me rritjen e fëmijës. Në muajin e 3-të fëmijës ai mund të flejë 5-6 orë pa ndërprerje, dhe në kohëzgjatjen e gjumit mund të ndikojnë:

 • Qumështi artificial i cili është i ndryshëm nga ai nënës dhe për pasojë bën që fëmija të ndihet më gjatë i ngopur. Fëmija që ushqehet me këtë qumësht nuk duhet zgjuar për t’u ushqyer në mënyrë që të mos mbingarohet me ushqim.
 • Fëmija që pi qumësht gjiri me biberon nuk duhet të lihet pa pirë për më shumë se 6 orë (gjatë natës). Ai duhet ushqyer për të paktën 6 herë në ditë, kështu që normalisht duhet zgjuar edhe gjatë natës.
 • Fëmija që pi gji duhet të zgjohet për të pirë rreth 10-12 herë në ditë.

Ja si ta zgjoni:

 • E shtrini mbi gjoksin tuaj për të kërkuar thithin;
 • E masazhoni lehtë;
 • I hidhni disa pika qumësht në buzë;
 • E ushqeni në një dhomë me zhurmë në mënyrë që të zgjohet (për shembull gjatë ditës);
 • Mos e ushqeni në errësirë. E shtrini mbi gjoksin tuaj për të kërkuar thithin;
 • E masazhoni lehtë;
 • I hidhni disa pika qumësht në buzë;
 • E ushqeni në një dhomë me zhurmë në mënyrë që të zgjohet (për shembull gjatë ditës);
 • Mos e ushqeni në errësirë.

Lexoni edhe: Si të kuptoj nëse fëmija ngopet me qumësht?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X