A duhet ta zgjojme femijen per t’i dhene qumesht?

0 0

A duhet ta zgjojme bebin per t’i dhene qumesht? Si duhet të sillemi?

Disa të porsalindur qëndrojnë 20 orë në gjumë, dhe disa të tjerë 14, duke bërë që kjo kohë të shkurtohet edhe më shumë me rritjen e fëmijës. Në muajin e 3-të fëmijës ai mund të flejë 5-6 orë pa ndërprerje, dhe në kohëzgjatjen e gjumit mund të ndikojnë:

 • Qumështi artificial i cili është i ndryshëm nga ai nënës dhe për pasojë bën që fëmija të ndihet më gjatë i ngopur. Fëmija që ushqehet me këtë qumësht nuk duhet zgjuar për t’u ushqyer në mënyrë që të mos mbingarohet me ushqim.
 • Fëmija që pi qumësht gjiri me biberon nuk duhet të lihet pa pirë për më shumë se 6 orë (gjatë natës). Ai duhet ushqyer për të paktën 6 herë në ditë, kështu që normalisht duhet zgjuar edhe gjatë natës.
 • Fëmija që pi gji duhet të zgjohet për të pirë rreth 10-12 herë në ditë.

Ja si ta zgjoni:

 • E shtrini mbi gjoksin tuaj për të kërkuar thithin;
 • E masazhoni lehtë;
 • I hidhni disa pika qumësht në buzë;
 • E ushqeni në një dhomë me zhurmë në mënyrë që të zgjohet (për shembull gjatë ditës);
 • Mos e ushqeni në errësirë. E shtrini mbi gjoksin tuaj për të kërkuar thithin;
 • E masazhoni lehtë;
 • I hidhni disa pika qumësht në buzë;
 • E ushqeni në një dhomë me zhurmë në mënyrë që të zgjohet (për shembull gjatë ditës);
 • Mos e ushqeni në errësirë.

Lexoni edhe: Si të kuptoj nëse fëmija ngopet me qumësht?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X