12 ushqime që përmbajnë më shumë vitaminë C se portokalli

0 0

Nëse shtrydhni një portokalli sa herë që filloni të kolliteni apo të keni rrufë, mund të jeni duke bërë një nga gjërat e duhura. Megjithëse studimet tregojnë se konsumimi i vitaminës C në të vërtetë nuk mund të parandalojë ftohjen, marrja e kësaj lëndë ushqyese mund të ndihmojë që të shkurtoni pak gjatësinë e kohës që jeni sëmurë dhe të zvogëloni ashpërsinë e simptomave tuaja. Vetën se duhet të dini që një portokall me madhësi mesatare ka vetëm 69,7 mg vitaminë C, më pak se shumë fruta apo ushqime të tjera. Nëse doni të shtoni dozat e vitaminës C në organizëm, konsumoni më shpesh këto 12 ushqime.

12 ushqime që përmbajnë më shumë vitaminë C se portokalli

Speca djegës

Një gjysmë filxhan me speca djegës të copëtuar përmban 107,8 mg vitaminë C. Plus, studiuesit nga Universiteti i Buffalos zbuluan se përbërja që i bën këto speca djegës mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve të nyjeve dhe muskujve.

Specat e kuqe

Një filxhan me speca të kuqe të copëtuara përmban gati tre herë më shumë vitaminë C sesa 190 mg portokall. Specat e kuq janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës A, e cila përmirëson shëndetin e syve.

Specat jeshile

Një filxhan speca të gjelbër të copëtuar siguron 200% të dozës së rekomanduar ditore për vitaminë C. Ato janë gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i fibrave.

Lakra kale

Një filxhanme lakër kale siguron 80.4 mg vitaminë C. Ky ushqim gjithashtu ju jep një dozë të konsiderueshme të mineraleve dhe acideve yndyrore.

Brokoli

Siguron 132 mg vitaminë C plus për vetëm 30 kalori, përmban shumë fibra. Studimet gjithashtu tregojnë se brokoli mund të ketë veti parandaluese të kancerit.

Papaja

Kërkimet tregojnë sekonsumi i papajës mund të ndihmojë në pastrimin e sinuseve tuaja, shkëlqimin e lëkurës dhe forcimin e kockave. Një tas normal me papaja siguron 88.3 mg vitaminë C.

Luleshtrydhet

Një tas i këtij superfruti përmban 84,7 mg vitaminë C, plus doza të shëndetshme të folateve dhe përbërjeve të tjera që janë vërtetuar se mbrojnë shëndetin e zemrës. Një përfitim tjetër “surprizues” i luleshtrydheve? Ato mund të ndihmojnë në zbardhjen e dhëmbëve tuaj në mënyrë natyrale.

Lulelakra

Pavarësisht nëse e piqni, e bëni me avull ose zieni, konusmi i një lulelakre ju jep një dozë 127,7 mg të vitaminës C, plus 5 gramë fibra dhe 5 gram proteina.

Lakra Brukseli

Këto lakra të vogla përmbajnë fitonutrientë dhe fibra që parandalojnë kancerin, si dhe 74.8 mg vitaminë C.

Ananasi

Përveç 78.9 mg të vitaminës C, ananasi përmban bromelain, një enzimë tretëse që ndihmon në shpërbërjen e ushqimit dhe zvogëlimin e ndjesisë së fryrjes. Bromelain gjithashtu vepron si një anti-inflamator natyral që mund t’ju ndihmojë të shëroheni më shpejt pas një stërvitjeje intensive.

Kivit

Dy kivi janë të pasura me 137.2 mg vitaminë C. Ato përmbajnë gjithashtu sasi të konsiderueshme kaliumi.

Mangot

Një mago është e pasur me 122.3 mg të vitaminës C. Mango është gjithashtu një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës A, e cila si vitamina C luan një rol kryesor në imunitetin dhe përveç kësaj mbron sytë.

Lexo edhe: 5 ushqimet që përmbajnë vitaminë D






Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar Identifikohu



Materiale te ngjashme

Si ndikon qumështi në sëmundjet...

Qumështi nuk rrit nivelet e kolesterolit në gjak, as rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, por rrit vetëm pak, indeksin e masës trupore. Ky është rezultati i një studimi të kryer nga...

Ushqimet që luftojnë endometriozën dhe...

Aktualisht, për endometriozën, një sëmundje që prek një numër të konsiderueshëm grash, ende nuk ka ilaçe përfundimtare ose trajtime mjekësore. Mënyra e vetme për të lehtësuar simptomat e sëmundjes (dhimbje...

Përfitimet e foshnjës nga konsumi...

Ndërsa foshnja juaj fillon të rritet dhe bëhet gati të provojë ushqime të ngurta ose fruta, nga shumëllojshmëria e frutave që keni në mendje, pjeshkët mund të jenë gjithashtu një...

Si t’u jepni misër foshnjave?...

Misri është një ushqim i shijshëm i njohur për shijen e tij të ëmbël, ngjyrën e verdhë të ndritshme dhe përmbajtjen e proteinave. Për këto arsye, ju mund të mendoni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X