loading

Si është më mirë të lindin binjakët, në mënyrë natyrale apo cezariane?

Sot, lindja e binjakëve është një dukuri gjithnjë e më e shpeshtë, mbi të gjitha për shkak të rritjes së përdorimit të teknikave të riprodhimit të asistuar që favorizojnë implantimin e embrioneve të shumta.
0 0

Por si do të ndodhë lindja? Para së gjithash, duhet thënë se shpesh ndodh që lindja binjake të ndodhë para javës së 37 të shtatzanisë (zakonisht, ndër të tjera, lindja nxitet për të shmangur rreziqet). Lindja e binjakëve mund të jetë natyrale por, statistikisht, është më e lehtë ta bësh atë me një operacion cezarian.

Kur zgjidhet lindja me prerje cezariane

Këto janë situatat që shpesh e çojnë gjinekologun të zgjedhë të ndërhyjë në mënyrë kirurgjikale:

– binjaku i parë nuk shfaqet në një pozicion cefalik (domethënë me kokë poshtë); ndodh shpesh që të dy fëmijët të jenë në një pozicion shkelës (domethënë me këmbët e tyre poshtë);

– vizita me ultratinguj ka diagnostikuar një placentën previa, e cila është futur përpara qafës së mitrës: kjo mund të sjellë pasoja të rënda për nënën dhe për fëmijën kur fillon të hapet përpara se të fillojë procesi i lindjes

– një konstatim i rritjes është konstatuar në një ose të dy fëmijët;

– pritet që, në kohën e lindjes, pesha e një binjaku të jetë më shumë se 25% më pak se pesha e vëllait apo motrës së tij.

– në binjakët monozigotikë është i pranishëm sindroma e transfuzionit fetus-fetus (rreziku që enët e gjakut ushqejnë njërin binjak më shumë se sa tjetrin)

Masat paraprake për nënën

Për lindjet me binjakë rreziku i hemorragjisë pas lindjes është më i lartë për shkak të zgjerimit më të madh të mitrës. Për këtë arsye, menjëherë pas lindjes së binjakut të dytë, mjekët rrisin dozën e oksitocinës (një hormon) për të favorizuar tkurrjen e mitrës dhe për të bllokuar humbjen e gjakut. Një masë tjetër paraprake është mbajtja e furnizimit me gjak për nevojat e mundshme që mund të jenë për të kryer një transfuzion të shpejtë.

Kontakti i parë është i rëndësishëm

Pavarësisht nëse lindja ka ndodhur spontanisht ose nëse ka qenë e nevojshme një prerje cezariane, minutat e para që nëna duhet t’i kalojë me fëmijët e saj mbeten të një rëndësie themelore. Normalisht, kur të dy foshnjat dhe nëna janë mirë, ata menjëherë do të përpiqen të fillojnë me ushqyerjen me gji. Është një qasje shumë e rëndësishme si nga pikëpamja emocionale, sepse lejon që fëmijët dhe nëna të rikrijojnë simbiozën e tyre, si nga pikëpamja fizike, sepse stimulon prodhimin e oksitocinës, hormonit që favorizon tkurrjen e mitrës (duke shmangur rrezikun e gjakderdhjes). Por jo vetëm: sipas studimeve të fundit është e rëndësishme që fëmijët të vihen në kontakt me bakteret e mira të nënës sa më shpejt që të jetë e mundur për të parandaluar format gjithnjë e më të shpeshta të alergjive në fëmijëri.

Lexo edhe: Si të ngeleni shtatzënë me binjakë, në mënyrë natyrale, trajtimet dhe medikamentet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dëshira për marrëdhënie seksuale gjatë...

Shtatzënia ndryshon shumë nivelin hormonal të një gruaje dhe shumë prej tyre mund të përjetojnë dëshirë të madhe seksuale gjatë nëntë muajve. Por jo çdo grua e ka këtë përvojë,...

20 Komplikimet e zakonshme pas...

Sidoqoftë, për shumë gra, problemet nuk mbarojnë këtu. Ka disa ndërlikime pas lindjes që mund të ndikojnë tek ju fizikisht, mendërisht, si dhe emocionalisht. Ky artikull do t'ju ndihmojë të...

Metoda e re e qetësimit...

Ekziston një opsion i ri për gratë që duan të lindin foshnjat e tyre pa epidurale ose medikamente të tjera: realiteti virtual. Lorna Massov, një studente e doktoratës në Universitetin...

Gratë shtatzëna që marrin paracetamol...

Shkencëtarët gjetën një lidhje midis nënave shtatzëna që përdorin qetësuesin dhe të vegjëit e tyre hiperaktivë dhe me probleme emocionale. Paracetamoli është qetësuesi më i popullarizuar në botë dhe është...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X