Edhe mjedisi gjatë kohës së konceptimit ndikon në gjenetikën e fëmijës

0 0

Alberto Villani, presidenti i Shoqatës Italiane të Pediatrisë (Sip), kohët e fundit pohoi rëndësinë e dhënies së vëmendjes së duhur faktorëve mjedisorë të kombinuar me gjenetikën në funksion të konceptimit.

Rëndësia e së kaluarës

Sipas Villanit, 1.000 ditët e para të jetës janë një temë mbi të cilën ka pasur gjithmonë shumë debate, por risia tani vjen pikërisht nga studimet epigjenetike që nxjerrin në pah sesa e rëndësishme është jo vetëm ajo që ndodh gjatë shtatëzanisë, por edhe ajo që ndodh më parë. Pra, duke marrë parasysh të kaluarën, duke përfshirë gjyshërit, stërgjyshërit dhe brezin e kaluar.

Villani citoi një studim nga fillimi i viteve 1900 nga gjenetisti dhe biologu Sovjetik Theodosius Dobzansky, i cili, duke bërë kërkime mbi binjakët, tregoi se si mjedisi mund të ishte vendimtar jo vetëm për sa i përket shëndetit thjesht fizik, por edhe për sa i përket inteligjencës. Me pak fjalë, studimet treguan se si ishte e mundur të veprohej në mënyrë të konsiderueshme me atë që ndodh në mjedis.

Studimi holandez

Si shembull, Villani citoi gjithashtu një studim holandez që analizoi fëmijët e grave që ishin shtatzanë gjatë periudhës së urisë ’44 dhe zbuloi se në varësi të tremujorit në të cilin ishte gruaja në atë kohë, fëmijët, tani të rritur, vuanin nga patologji të ndryshme. Kjo tregon se ushqimi i nënës është shumë i rëndësishëm për secilin prej nesh edhe pas 50-60 vjetësh. Uria holandeze është një episod që epigjenetikët shpesh i referohen sepse në atë kohë një qytetar holandez kishte të drejtë për dy feta bukë, dy patate dhe një copë panxhar. Kaloritë për secilën ishin rreth 400-800 në ditë, të pamjaftueshme për mbijetesë.

Epigjenetika ka nxjerrë në pah rëndësinë e të qenit në gjendje të modulojë trashëgiminë gjenetike të një individi duke vepruar në mënyrë të konsiderueshme me atë që ndodh në mjedis jo vetëm në një funksion restaurues por gjithashtu dhe mbi të gjitha parandalues.

Lexo edhe: Kequshqyerja pengon zgjatjen e fëmijëve me 20 centimetra


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

1000 ditët e para të...

Ekziston një arsye pse çiftet që dëshirojnë të bëhen prindër, këshillohen t'i kushtojnë vëmendje mënyrës së jetesës së tyre që nga momenti i konceptimit të një fëmije (me të vërtetë,...

Emocionet pozitive mes nënës dhe...

I mbështjellë brenda mitrës, i qetësuar nga lëvizjet e nënës, i qetësuar nga rrahjet ritmike të zemrës: fetusi është i sigurt dhe i mbrojtur. Ekspertët thonë se: një fëmijë që...

Sa duhet të ecë një...

Të qëndruarit aktiv gjatë periudhës së shtatzanisë është një nga këshillat më të vlefshme si për shëndetin e nënës, ashtu edhe për foshnjën që do të vijë në jetë. Megjithatë,...

Nëse nëna pi duhan në...

Nëse nënat e ardhshme pijnë duhan gjatë shtatzanisë, fëmijët e tyre kanë më shumë gjasa të vuajnë nga psoriasis në fëmijëri. Kjo përcaktohet nga një studim i publikuar në Gazetën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X