1000 ditët e para të jetës ndikojnë në ADN

0 0

Ekziston një arsye pse çiftet që dëshirojnë të bëhen prindër, këshillohen t’i kushtojnë vëmendje mënyrës së jetesës së tyre që nga momenti i konceptimit të një fëmije (me të vërtetë, do të ishte edhe më mirë më parë). Në fakt, sjellja e tyre dhe, në përgjithësi, të gjitha ndikimet mjedisore, në një kuptim të caktuar kanë fuqinë të “formojnë” ADN -në e fëmijës. Prandaj, 1000 ditët e para të jetës, vendosin themelet për të gjithë jetën tonë dhe shëndetin e ardhshëm. Konfirmimi vjen nga ekspertët e mbledhur me rastin e kongresit të 76 -të të Shoqërisë Italiane të Pediatrisë (Sip).

Rëndësia e stilit të jetës së nënës dhe babit

Kur një çift vendos të ketë një fëmijë, ata duhet të fillojnë të adoptojnë sjellje të shëndetshme. Ideali do të ishte të filloni gjashtë muaj para konceptimit dhe të vazhdoni. Çfarë do të thotë kjo në praktikë? Për shembull, nëse pini duhan duhet ta lini, duhet të lini alkoolin, të ndiqni një dietë të ekuilibruar dhe të shëndetshme, të ushtroni aktivitet fizik dhe të zvogëloni çdo burim stresi. Ndryshe nga sa mendojnë shumë njerëz, nuk është vetëm nëna në pritje që duhet t’i kushtojë vëmendje. Edhe babai ka një rol themelor: sjellja e tij, në fakt, ka një ndikim në cilësinë dhe sasinë e spermatozoideve.

ADN -ja e fëmijës mund të “modulohet”

Hulumtimet tani kanë treguar se trashëgimia gjenetike e fëmijës, në një farë mënyre, mund të “ndikohet” nga stimujt mjedisorë ndaj të cilëve fëmija është i ekspozuar në 1000 ditët e para të jetës, duke filluar nga ngjizja, me të vërtetë duke filluar nga gjashtë muajt e mëparshëm. “Është treguar se trashëgimia gjenetike e individit mund të modulohet dhe se veprimi mbi fëmijën veçanërisht në 1000 ditët e para të jetës (domethënë gjatë muajve në të cilët është në mitër dhe në dy vitet e para të lindjes) do të thotë duke vepruar mbi njeriun dhe mbi të ardhmen, është një investim në kujdesin për të ardhmen ”, shpjegoi Alberto Villani, president i Sip.

Dega e gjenetikës që merret me studimin e të gjitha modifikimeve të trashëgueshme që çojnë në ndryshime në shprehjen e gjeneve quhet epigjenetikë. Epigjenetika është thelbësore në 1000 ditët e para të jetës, por jo vetëm.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Edhe mjedisi gjatë kohës së...

Alberto Villani, presidenti i Shoqatës Italiane të Pediatrisë (Sip), kohët e fundit pohoi rëndësinë e dhënies së vëmendjes së duhur faktorëve mjedisorë të kombinuar me gjenetikën në funksion të konceptimit....

Emocionet pozitive mes nënës dhe...

I mbështjellë brenda mitrës, i qetësuar nga lëvizjet e nënës, i qetësuar nga rrahjet ritmike të zemrës: fetusi është i sigurt dhe i mbrojtur. Ekspertët thonë se: një fëmijë që...

Sa duhet të ecë një...

Të qëndruarit aktiv gjatë periudhës së shtatzanisë është një nga këshillat më të vlefshme si për shëndetin e nënës, ashtu edhe për foshnjën që do të vijë në jetë. Megjithatë,...

Nëse nëna pi duhan në...

Nëse nënat e ardhshme pijnë duhan gjatë shtatzanisë, fëmijët e tyre kanë më shumë gjasa të vuajnë nga psoriasis në fëmijëri. Kjo përcaktohet nga një studim i publikuar në Gazetën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X