Java e fundit para lindjes, tapa mukoide dhe kontraksionet

0 0

Tapa mukoide, çfarë funksioni ka ajo?

Roli i tapës mukoide është të ndalojë futjen e viruseve dhe baktereve më uterus.

Cfarë ndodh gjatë javës së fundit të shtatzanisë?

  • Bie tapa mukoide: zakonisht tapa mukoide bie gjatë momentit që gruaja është ende në shtëpi dhe qafa e mitrës është e hapur deri në 3 cm. Në momentin që kjo ndodh ajo mund të vërë re një masë xhelatinoze në të cilën do të dallohen edhe njolla gjaku. Këto njolla gjaku do të shkaktohen nga këputja e disa kapilarëve të gjakut, gjë e cila ndodh për shkak të zgjerimit të ç Gruaja nuk ndien dhimbje, por ndien një ndjesi lagie.
  • Intensifikohen kontraksionet: sa më shumë afrohet termini i lindjes aq më intensive do të jenë kontraksionet që gruaja do të ndiejë. Edhe pse ajo do të mendojë se mund të bëhen fjalë për kontraksionet e vërtetëta, në fakt mund të ndodhë që gjatë kësaj jave të kemi të bëjmë ende me ato false (Braxton-Hicks), të cilat do të jenë më frekuente dhe më intensive, duke u përsëritur disa herë në harkun kohor të 24 orëve. Këto kontraksione do të njihen që janë false për shkak se janë më pak të dhimbshme se ato të vërteta. Barku i gruas do të shfaqet më i kontraktuar. Për të kluptuar nëse bëhet fjalë ose jo për kontraksionet e vërteta duhet të filloni të shikoni masni kohën, nëse ato përsëriten në interval të rregullta duhet të filloni të përgatiteni pasi bebi juaj është duke ardhur në jetë.

Lexoni edhe: Fillimi i lindjes, shenjat qe do t’ju bejne te kuptoni momentin

 

 






Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar Identifikohu



Materiale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Udhërrëfyesi për testin prenatal: Cili...

Nga ultratingulli e deri te testi NIFTY - nënat e ardhshme kanë një gamë të gjerë të testeve plotësuese, për të larguar frikën rreth shëndetit të fëmijës. Nga çdo dëshirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X