Fillimi i lindjes, shenjat qe do t’ju bejne te kuptoni momentin

0 0

Proçesi i lindjes fillon në momentin që kontraksionet uterine janë shumë të forta dhe ritmike, pra në intervale të njëjta kohore dhe zgjasin po njësoj. Zakonisht kontraksionet janë rreth 2-3 kontraksione çdo 10 minuta ndërsa qafa e mitrës është hapur rreth 80%.

Rënia e tapës mukoide

Është kjo tapë që arrin të mbrojë fetusin duke mbyllur qafën e mitrës në mënyrë që të mos hyjnë bakteriet. Në momentin që do të fillojë lindja gruaja do të ketë shenja rozë në kafe në formë xheli. Nga ky moment lindja mund të fillojë pas disa minutash deri në disa orë.

Plasja e mukusit

Ky lëng disi i trashë në formë mukusi mund të dalë edhe ndërsa jeni në banjo. Mund të ndodhë që lëngu të dalë pak nga pak.

Plasja e ujerave

Në momentin që do të plasin ujërat ju do ta kuptoni, pasi do të ndieni një ndjesi sikur diçka po shpërthen në zonën intime dhe më pas do të dalë lëngu amniotik.

Do të ndiheni shumë energjike

Nëse papritur do të ndieni një dëshirë të madhe për të pastruar, bërë një sërë veprimtarish të tjera dhe nuk lodheni duhet të përgatiteni për të pritur së shpejti fëmijën tuaj.

Kontraksionet e rregullta

Kontraksionet false nuk duhet t’ju ngatërrojnë. Ato janë të përqëndruara në fund të barkut dhe nuk forcohen apo shfaqen të rregullta. Nëse lëvizni dhe qetësoheni nuk duhet të mendoni se lindja po fillon. Nëse kontraksionet janë të rregullta, duke filluar të rriten, dhe janë të përqëndruara në zonën pelvike (zonën e legenit), atëherë fëmija juaj është duke ardhur.

Nëse keni një nga shenjat e mësipërme duhet të flisni me mjekun në telefon dhe ai do t’ju thotë nëse duhet apo jo të shkoni në spital.

Lexoni dhe: 8 shenjat qe tregojne se keni crregullim hormonal
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Mjeku i mirënjohur Besnik Brahimaj...

Çdo grua shtatzënë, në shtatzaninë e hershme të saj, duhet të kryejë ekzaminime për të mbajtur nën kontroll shëndetin e saj, por edhe të foshnjës. Mjeku i njohur obstetër, në...

Dr. Marjeta Boraj flet për...

Gjinekologia nga Spitali i Vlorës ka folur për eksperiencën e saj të gjatë dhe ka shpjeguar cilat janë çrregullimet gjenetike që ka hasur ndër vite dhe mënyrat me efektive për...

Pse Nifty plus? Çfarë bën...

Testi Nifty plus është test i sigurt prenatal, joinvaziv. Saktësia është më e lartë se 99% për zbulimin e tri trisomive më të shpeshta- Sindroma Down, Edwards dhe Patau. Edhe...

Cilat janë grupet e grave...

Bazuar në rëndësinë e marrjes së vendimeve të duhura në kohën e duhur por nga ana tjetër për të mundësuar një gjendje psikologjike dhe emocionale sa më të qetë, në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X