Fundi i shtatzanise, ja cilat cajra stimulojne kontraksionet

0 0

Gjatë javëve të fundit të shtatzanisë mund të favorizohet ardhja e kontraksioneve, gjë e cila fatmirësisht nuk është e mundur vetëm falë metodave mjekësore. Ekzistojnë disa përzierje çajrash të cilat kanë rezultuar të jenë tepër efektive në stimulimin e proçesit të lindjes. Hapja e qafës së mitrës varet nga disa substanca (prostaglandina etj) të cilat janë tepër natyrale, ndërsa kontraksionet nga oksitocina. Nga kombinimi i këtyre hormoneve fillon procesi i lindjes. Por si mund të ndihmojnë cajrat në stimulimin e kontraksioneve?

Cilat janë çajrat që ndihmojnë në këtë proçes?

Këshillohet që gruaja të konsumojë çaj manaferre bashkë me gjethet ose çaj normal me mjaltë. Këto dy përzierje mendohet se stimulojnë në mënyrë perfekte kontraksionet e lindjes. Edhe pse ende nuk ka asnjë provë shkencore që e vërteton këtë, mamitë e këshillojnë gruan që gjatë muajit të fundit të konsumojë një gotë çaj manaferre në ditë, sigurisht që së bashku me gjethet.

Përse kjo përzierje është një stimulues kaq i mirë?

Gjethet e manaferrës përmbajnë oksitocinë, dhe për pasojë janë një stimulues natyral perfekt. Këto gjethe mund të gjenden në dyqanet specifikë me produkte biologjike. Ky çaj mund të mos ketë shije shumë të pranueshme nga gruaja shtatzanë dhe për këtë arsye këshillohet të konsumohet me një sasi të caktuar sheqeri apo mjalti.

Lexoni edhe: Kontraksionet Braxton-Hicks

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X