A mund t’ju ndihmojë realisht akupunktura të mbeteni shtatzënë?

Për shumë gra, shpimi dhe stimulimi me gjilpëra mund të mos duket si mënyra ideale për të rritur pjellorinë.
0 0

Sidoqoftë, akupunktura nuk është më vetëm një kuriozitet ekzotik. Njerëzit bëjnë akupunkturë për përfitime të shumta shëndetësore. Përfitimet e akupunkturës gjithashtu mbështeten nga profesionistë mjekësorë duke e bërë atë të praktikuar gjerësisht në mesin e njerëzve. Kur bëhet fjalë për infertilitetin, ne jemi të sigurt se shumë prej jush mund të jenë kurioz se si akupunktura mund t’ju ndihmojë të ngeleni shtatzënë ose nëse me të vërtetë e arrin këtë.

Çfarë është akupunktura?

Gjilpëra të vogla sterile futen në pika të caktuara në trup dhe rregullojnë funksionet e trupit. Këto pika njihen si pikat e akupunkturës që ndikojnë në pjesën e brendshme dhe të jashtme të trupit. Është vërtetuar se akupunktura siguron lehtësim nga dhimbje të llojeve të ndryshme si dhimbja në qafë, shpinë dhe gju, si dhe për migrene dhe dhimbje koke.

Akupunktura dhe Infertiliteti

Akupunktura është e njohur se trajton disa probleme të infertilitetit siç janë hipertiroidizmi dhe hipotiroidizmi. Njihet gjithashtu se trajton disa raste të infertilitetit kur kombinohet me ilaçe bimore. Akupunktura ndihmon gjithashtu në lehtësimin e një rreshtës së trashë të endometrit duke rritur rrjedhën e gjakut. Mund të përdoret për të trajtuar çrregullime të ndryshme të fertilitetit, përfshirë tubat e bllokuar. Ja disa probleme të tjera të fertilitetit që mund të trajtohen duke përdorur akupunkturë:

 • Rrit stimulimin e gjëndrave të hormoneve;
 • Sindromi ovarian policistik me cikle joovuluese;
 • Defektet në fazën luteale;
 • Humbja e përsëritur e shtatzanisë;
 • Ndarja e spermës ose AND-së tek meshkujt;
 • Hiperprolaktinemia për shkaqe të tjera përveç prolaktinomës.

Sidoqoftë, është e rëndësishme të theksohet se nuk trajton probleme të tilla si sëmundja inflamatore e legenit dhe endometrioza e cila ndodh si rezultat i ngjitjes së tubave.

Akupunktura mund të ndihmojë në trajtimin e infertilitetit në mënyrat e mëposhtme:

 • Bilancon nivelet hormonale;
 • Ofron lehtësim nga stresi;
 • Rrit rrjedhën e gjakut në organet seksuale.

Trajtimi me akupunkturë: Kur të filloni?

Akupunktura është një trajtim oriental. Kështu që pacientet trajtohen më së shpeshti për 3-4 muaj përpara se të bëjnë IVF, mbjelljen ose transferimin e vezëve nga donatorët pasi është më mirë të bëhen më shumë seanca për të rritur shanset e ngjizjes.

Pacientët inkurajohen që trajtimi të bëhet para dhe pas transferimit të embrionit. Që trajtimi të jetë më efektiv, akupunktura është e kombinuar me ilaçe bimore dhe tradicionale.

Kur duhet të ndalohet trajtimi me akupunkturë?

Trajtimi mund të kryhet deri në fund të tremujorit të parë për të shmangur shanset e abortit. Aborti zakonisht ndodh brenda 12 javëve të para të shtatzanisë.

A ka ndonjë pikë akupunkture që duhet të shmanget pas ngjizjes ose implementimit të vezës së pllenuar?

Vendosja e gjilpërave në zonën e barkut ose legenit duhet të shmanget nëse dyshohet se pacientja është shtatzënë.

Këtu janë disa gjëra për të cilat duhet të keni kujdes:

 • Ekziston rreziku i abortit nëse akupunkturisti përdor pika jo të sakta të akupunkturës gjatë shtatzënisë.
 • Pajisjet sterile dhe të duhura duhet të përdoren nga specialist për të shmangur infeksionet;
 • Sigurohuni që specialisti juaj të ketë marrë trajnimin dhe licencën e duhur;
 • Mund të keni fryrje ose gjakderdhje në vendet e gjilpërave nëse bëhet nga një profesionist i pakualifikuar.

Nëse keni probleme për të mbetur shtatzënë dhe po mendoni të merrni trajtimin e akupunkturës, është e rëndësishme që së pari të diskutoni me mjekun tuaj. Gjithashtu, sigurohuni që të zgjidhni një profesionist të kualifikuar i cili ka marrë licencën e tij / saj dhe ka një eksperiencë të mirë.

Lexo edhe: Si të shkojë fëmija në pozicionin e duhur?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Nëse po tentoni për shtatzani,...

Nëse po tentoni për shtatzani, duhet të dini se pjelloria mund të ndikohet nga ushqimi, duke filluar me mëngjesin. Kjo tezë mbështetet nga Dr. Gemma Fabozzi, embriologe klinike dhe nutricioniste...

Vuani nga endometrioza? Mos i...

Endometrioza është një sëmundje delikate, e cila nuk është gjithmonë e lehtë për tu njohur dhe që shkakton pasoja të rëndësishme tek gratë e prekura. Midis tyre, edhe vështirësia për...

Analizat e pjellorisë, tashmë me...

Hulumtimet e fundit nga Eshre, Shoqëria Evropiane e Riprodhimit Njerëzor dhe Embriologjisë mund të ndryshojnë qasjen ndaj një studimi që shumë gra i nënshtrohen analizës së fertilitetit. Hormoni AMH Studiuesit...

Përbërësi ushqimor që dëmton shumë...

Lloji i dietës së ndjekur mund të ndryshojë spermën e mashkullit brenda disa ditësh, duke ndikuar në lëvizshmërinë e spermës dhe duke luftuar (ose përkeqësuar) infertilitetin mashkullor. Mjafton që burrat...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X