Nëse po tentoni për shtatzani, duhet t’i kushtoni rëndësi mëngjesit

0 1

Nëse po tentoni për shtatzani, duhet të dini se pjelloria mund të ndikohet nga ushqimi, duke filluar me mëngjesin. Kjo tezë mbështetet nga Dr. Gemma Fabozzi, embriologe klinike dhe nutricioniste në qendrën B-Woman në Romë.

Një mëngjes i shëndetshëm promovon ngjizjen

Sipas ekspertes, ka disa ushqime nga vakti i parë i ditës që mund të lehtësojnë arritjen e shtatzanisë natyrore ose përmes fekondimit të asistuar.

Për këtë fazë delikate në jetën e grave, Dr. Fabozzi rekomandon:

  1. konsumoni karbohidrate, proteina dhe yndyrna të ndara në një mënyrë të ekuilibruar;
  2. preferoni përbërës më natyralë dhe origjinalë kundrejt atyre industrialë;
  3. hidratoni siç duhet trupin duke pirë ujë mineral, çajra bimorë dhe qumësht. Nga ana tjetër, pijet industriale duhet të shmangen.

Çfarë të pini:

– një gotë ujë të ngrohtë me limon para ushqimeve të ngurta;

– pas rreth 15 minutash, një çaj bimor të bërë në shtëpi me feta xhenxhefili, limoni dhe gjethe mente;

– një gotë qumësht të plotë, nëse vërtet nuk mund të bëni pa të.

Çfarë të hani:

– Bukë të thekur;

– biskota të papërpunuara shumë;

– krem ​​bajame;

– salcë me ullinj e rigon;

– salmon i egër i tymosur;

– vaj ulliri ekstra i virgjer;

– avokado.

Kur prisni një fëmijë, dieta duhet të jetë e thjeshtë, e larmishme, e ekuilibruar dhe e pasur me të gjithë elementët ushqyes thelbësorë për zhvillimin fiziologjik të fetusit, siç janë kalciumi, hekuri dhe acidi folik.

Lexo edhe: A mund të marr megavitamina kur tentoj për shtatzani?


  1. binance us registrácia

    Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Vuani nga endometrioza? Mos i...

Endometrioza është një sëmundje delikate, e cila nuk është gjithmonë e lehtë për tu njohur dhe që shkakton pasoja të rëndësishme tek gratë e prekura. Midis tyre, edhe vështirësia për...

Analizat e pjellorisë, tashmë me...

Hulumtimet e fundit nga Eshre, Shoqëria Evropiane e Riprodhimit Njerëzor dhe Embriologjisë mund të ndryshojnë qasjen ndaj një studimi që shumë gra i nënshtrohen analizës së fertilitetit. Hormoni AMH Studiuesit...

Përbërësi ushqimor që dëmton shumë...

Lloji i dietës së ndjekur mund të ndryshojë spermën e mashkullit brenda disa ditësh, duke ndikuar në lëvizshmërinë e spermës dhe duke luftuar (ose përkeqësuar) infertilitetin mashkullor. Mjafton që burrat...

Si të ngelesh shtatzënë?

Mendimi për të ngjizur një fëmijë është diçka shumë emocionuese për çiftin, por ndonjëherë rezulton të mos jetë edhe aq e thjeshtë. Mosha, pesha, mirëqënia e përgjithshme etj mund të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X