Vuani nga endometrioza? Mos i humbni shpresat, keni shanse të beheni nënë

0 0

Endometrioza është një sëmundje delikate, e cila nuk është gjithmonë e lehtë për tu njohur dhe që shkakton pasoja të rëndësishme tek gratë e prekura. Midis tyre, edhe vështirësia për të mbetur shtatzanë. Por realizimi i ëndrrës për të pasur fëmijë nuk është i pamundur: sot, falë fekondimit të asistuar ose teknikave PMA, shumë gra me endometriozë arrijnë të bëhen nëna. Një studim i ri sugjeron që sa më të qelqëzuara, d.m.th. të ngrira, oocitet, aq më e mundshme do të jetë rruga PMA, veçanërisht në pacientet nën 35 vjeçe.

Rezultatet e studimit të ri

Studimi u krye nga studiues nga IVI, institucioni i parë spanjoll mjekësor i specializuar plotësisht në fekondimin e asistuar dhe përfshiu 485 paciente me endometriozë. Të gjitha iu nënshtruan një procesi vitrifikimi të vezëve dhe më pas kërkuan shtatzani. Autorët analizuan të dhënat e tyre për të kuptuar nëse ekziston një korrelacion midis numrit të oociteve të qelqëzuara dhe shkallës së suksesit të fekondimit të asistuar.

Sa më shpejt të veproni, aq më mirë

Duke analizuar të dhënat e mbledhura, ekspertët zbuluan se shanset e suksesit të procesit të fekondimit të asistuar rriten ndërsa numri i oociteve të qelqëzuara rritet. Në detaje, ata panë që te gratë nën moshën 35 vjeçe që u nënshtruan vitrifikimit të rreth 20 oociteve, trajtimet e bëra me MAP kishin një sukses prej 95%. Te pacientet mbi moshën 35 vjeçare, niveli i suksesit ishte rreth 80%, përsëri me 20 oocite të vitrifituara.

Më mirë të vitrifikoni shumë vezë

Ky studim, pra, së pari konfirmon se, kur është e mundur, është mirë që gratë me endometriozë t’i nënshtrohen trajtimit të ruajtjes së pjellorisë sa më shpejt të jetë e mundur, madje edhe para çdo ndërhyrje, në mënyrë që të jenë në gjendje të mbështeten në një rezervë më të mirë të vezoreve. Së dyti, sugjeron që në mënyrë ideale do të ishte mirë të vitrifikoni një numër të madh të oociteve.

“Ky hulumtim synon të sigurojë një mjet shtesë për specialistët e fekondimit të asistuar dhe pacientet me endometriozë për të vendosur pritshmëri reale në lidhje me shanset e tyre të konceptimit, bazuar në oocitet e qelqëzuara” komentoi Dr. Daniela Galliano, kirurge, e specializuar në gjinekologji., Obstetrikë dhe mjekësi riprodhuese, kreu i Qendrës Pma të IVI Romë.

Për të rritur shanset e suksesit të programeve të fekondimit të asistuar, është e rëndësishme që endometrioza të diagnostikohet dhe trajtohet herët. Kjo është edhe arsyeja pse gratë e reja këshillohen që t’i nënshtrohen një kontrolli gjinekologjik, veçanërisht në prani të dhimbjeve të forta gjatë menstruacioneve dhe / ose marrëdhënieve seksuale.

Lexo edhe: Endometrioza, shkaqet dhe mënyrat e parandalimit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Nëse po tentoni për shtatzani,...

Nëse po tentoni për shtatzani, duhet të dini se pjelloria mund të ndikohet nga ushqimi, duke filluar me mëngjesin. Kjo tezë mbështetet nga Dr. Gemma Fabozzi, embriologe klinike dhe nutricioniste...

Analizat e pjellorisë, tashmë me...

Hulumtimet e fundit nga Eshre, Shoqëria Evropiane e Riprodhimit Njerëzor dhe Embriologjisë mund të ndryshojnë qasjen ndaj një studimi që shumë gra i nënshtrohen analizës së fertilitetit. Hormoni AMH Studiuesit...

Përbërësi ushqimor që dëmton shumë...

Lloji i dietës së ndjekur mund të ndryshojë spermën e mashkullit brenda disa ditësh, duke ndikuar në lëvizshmërinë e spermës dhe duke luftuar (ose përkeqësuar) infertilitetin mashkullor. Mjafton që burrat...

Si të ngelesh shtatzënë?

Mendimi për të ngjizur një fëmijë është diçka shumë emocionuese për çiftin, por ndonjëherë rezulton të mos jetë edhe aq e thjeshtë. Mosha, pesha, mirëqënia e përgjithshme etj mund të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X