X

Kryesore

15 gjerat qe cdo burre duhet te dije per gruan shtatzane

Jeni duke pritur me padurim fëmijën tuaj?

Shumë bukur! Atëherë duhet të dini disa gjëra rreth gruas tuaj shtatzanë.

 1. Ajo ka nevojë për shumë ushqim dhe kryesisht ushqim cilësor. Ja përgatisni mëse mundeni.
 2. Mos ja vini në dukje ndryshimet që po ndodhin në trupin e saj.
 3. Shtatzania do të ndryshojë trurin e saj. Me shumë mundësi ndonjëherë do të harrojë ku vendos sendet.
 4. Marrëdhëniet seksuale nuk e dëmtojnë fëmijën.
 5. Ajo do të ketë nevojë për shumë jastëkë gjatë gjumit. Përpiquni t’i duroni në krevat.
 6. Ajo ka nevojë për kujdes por mos e ekzagjeroni. Shtatzania nuk është një sëmundje.
 7. Shtatzaninë po e përjeton ajo edhe pse fëmija është edhe juaji. Tregohuni të vëmendshëm.
 8. Mos e pyesni, veproni.
 9. Ajo nuk është dembele, është e lodhur.
 10. Nëse gjatë lindjes nuk do që ta shikoni, mos insistoni.
 11. Analizat dhe ekot janë shumë të rëndësishme. Shkoni gjithmonë me të tek mjeku.
 12. Ajo ka shumë nevojë për masazhe.
 13. E pranoni se ka të drejtë nese ajo ka dhe mos i shkaktoni stres.
 14. Mos ja përmendni vazhdimisht punën e hormoneve.
 15. Ajo ka frikë. E bëni të ndihet e sigurt dhe në lidhje me këtë do t’ju ndihmojnë informacionet e marra në lidhje me shtatzaninë.

Lexoni edhe: Ja si te komunikoni me femijen gjate shtatzanise

Comments

comments

Loading...
Me shume ne: Nje guide rreth shtatzanise
a-pregnant-women-with-her-hands-on-her-belly
A qajne bebet ne barkun e nenes?

Shtatzania është një periudhë e mrekullueshme në jetën e gruas. Mrekullinë e një jete brenda saj nuk mund ta fshijnë...

Close