15 gjerat qe cdo burre duhet te dije per gruan shtatzane

0 0

Jeni duke pritur me padurim fëmijën tuaj?

Shumë bukur! Atëherë duhet të dini disa gjëra rreth gruas tuaj shtatzanë.

 1. Ajo ka nevojë për shumë ushqim dhe kryesisht ushqim cilësor. Ja përgatisni mëse mundeni.
 2. Mos ja vini në dukje ndryshimet që po ndodhin në trupin e saj.
 3. Shtatzania do të ndryshojë trurin e saj. Me shumë mundësi ndonjëherë do të harrojë ku vendos sendet.
 4. Marrëdhëniet seksuale nuk e dëmtojnë fëmijën.
 5. Ajo do të ketë nevojë për shumë jastëkë gjatë gjumit. Përpiquni t’i duroni në krevat.
 6. Ajo ka nevojë për kujdes por mos e ekzagjeroni. Shtatzania nuk është një sëmundje.
 7. Shtatzaninë po e përjeton ajo edhe pse fëmija është edhe juaji. Tregohuni të vëmendshëm.
 8. Mos e pyesni, veproni.
 9. Ajo nuk është dembele, është e lodhur.
 10. Nëse gjatë lindjes nuk do që ta shikoni, mos insistoni.
 11. Analizat dhe ekot janë shumë të rëndësishme. Shkoni gjithmonë me të tek mjeku.
 12. Ajo ka shumë nevojë për masazhe.
 13. E pranoni se ka të drejtë nese ajo ka dhe mos i shkaktoni stres.
 14. Mos ja përmendni vazhdimisht punën e hormoneve.
 15. Ajo ka frikë. E bëni të ndihet e sigurt dhe në lidhje me këtë do t’ju ndihmojnë informacionet e marra në lidhje me shtatzaninë.

Lexoni edhe: Ja si te komunikoni me femijen gjate shtatzanisePër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Besimi dhe dëshira për të...

Këta muaj kanë qenë, në mënyrë absolute, të vështirë për të gjithë. Meraku për shëndetin tonë, të fëmijëve, prindërve, të afërmve apo edhe shoqërisë kanë ndikuar shpesh gjendjen tonë emocionale...

Gruaja me dy mitra mban...

Rasti i një gruaje që zbuloi se ajo kishte dy mitra dhe ishte shtatzënë me nga një binjak në secilën prej tyre është konsideruar si "një në 50 milionë raste"...

A e dëmton fëmijën temperatura...

A po përjetoni temperturë në shtatzani? Nëse po, natyrisht që do të shqetësoheni nëse kjo do të ketë pasoja te fëmija juaj. Por para se të frikësoheni, merrni frymë thellë....

Koronavirusi nuk transmetohet gjatë lindjes

Koronavirusi nuk transmetohet gjatë shtatzanisë: kjo del nga një studim që Poliklinika e Milanos ka kryer mbi disa gra shtatzëna, të testuara pozitive për virusin, botuar në revistën shkencore British...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X