Analizat dhe ekot e nevojshme gjate shtatzanise

0 1

Gjate shtatzanise jane te nevojshme te behen nje sere analizash dhe ekosh, me anen e te cilave mjeku gjinekolog analizon gjendjen shendetesore te nenes dhe fetusit.

Te domosdoshme per tu bere gjate shtatzanise jane:

Java e 6-te: ekografia e 1-re (konfirmimi i shtatzanise)
Java e 8-9-te: ekografia e 2-te
Java e 11-13-te: translucenca nukale
Java e 11-13-te: double test
Java e 20-23-te: ekografia morfologjike
Java e 26-te: analiza e glicemise, gjak komplet si dhe e urines
Java e 32-te: ekografia dopler, analiza e urines
Java e 36-te: ekografia e fundit, analiza e urines

Ekografite e paraqitura me lart jane te keshillueshme nga mjeket gjinekologe, por ju mund te beni ekografi edhe cdo muaj per te pare zhvillimin e bebes. Gjate cdo konsulte me mjekun gjinekolog ju duhet te jeni te kujdesshme per ta pyetur per cdo gje qe ju shqeteson. Nese do t’ju vinte ne ndihme ju mund te mbani shenim gjate muajit pyetjet qe ju vijne neper mend gjate muajit per t’ja bere ne takimin e rradhes, keshtu nuk do te harronit asnje detaj nga ajo qe mund t’ju shqetesoje ne lidhje me shendetin tuaj apo te femijes.

Lexoni edhe: Kalendari i vizitave gjate shtatzanise


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X