Ekografia morfologjike, gjithcka qe duhet te dini

0 0

Ekografia morfologjike është një prej kontrolleve më të rëndësishme të shtatëzanisë, me anën e së cilës bëhet bëhet vlerësimi i gjendjes shëndetësore të fetusit.
Kur duhet bërë ekografia morfologjike?
Ekografia morfologjike duhet të bëhet gjatë trimestrit të dytë të shtatëzanisë, konkretisht nga java e 19-të deri në javën 21. Rreth muajit të 5-të fetusi është mjaftueshëm i zhvilluar dhe për këtë arsye mjeku do ta ketë më të lehtë të bëjë vlerësimin korrekt të zhvillimit të disa organeve të tij. Megjithatë nëse mjeku dyshon se zhvillimi i disa organeve nuk është bërë si duhet dhe mendohet se ato kanë probleme, ekografia morfologjike mund të bëhet edhe në javën e 16-të.
Cilat janë organet që do të kontrollohen gjatë ekografisë morfologjike?
Nëse kjo ekografi do të kryhet nga një mjek gjinekolog shumë i kualifikuar, mund të zbulohet me një siguri të madhe gjinia e fëmijës si edhe të bëhet diagnostikimi i keqformimeve të strukturës së fetusit, gjithmonë nëse ka.
Organet që kontrollohen janë:
– Koka e fëmijës

Bëhet një kontroll shumë i detajuar i saj, i buzëve, i strukturës së indeve okulare (të syve), simetrinë e tyre, distancës që i ndan ata nga njëri-tjetri si edhe kontrolli i pjesëve të ndryshme të trurit.
– Shtylla kurrizore
Do të kontrollohet konformiteti i kockave të kolonës vertebrale, me anën e së cilit do të sigurohet që fetusi nuk paraqet keqformime të shtyllës kurrizore.
– Kafazi i kraharorit
Do të kontrollohen edhe kafazi i kraharorit dhe organet e brendshme, mushkëritë, zorrët, stomaku, si edhe muret e kavitetit abdominal për t’u siguruar që është bërë mbyllja e plotë e mureve të barkut.
– Zemra
Gjatë kësaj ekografie do të bëhet një vlerësim shumë i detajuar i këtij organi gjatë të cilit do të ekzaminohen pjesë të ndryshme të saj, rregullsia e rrahjeve, fluksi i gjakut që pompon.
– Kordoni ombelikal
Ky ekzaminim është shumë i rëndësishëm pasi na siguron se fetusi është duke marrë sasitë e nevojshme të vlerave ushqyese brenda barkut të nënës.
– Mëlçia
– Veshkat

Në këtë fazë të zhvillimit të fëmijës nuk mund të saktësohet nëse janë apo jo dy veshka, madje as me anën e kësaj ekografie kaq të detajuar. Duke qënë se lëngu amniotik prodhohet nga urina e fëmijës matja e sasisë të tij do të jetë shumë e rëndësishme, pasi ai do të jetë treguesi i mirëfunksionimit të veshkave.
– Gjymtyrët e poshtme dhe të sipërme
Kontrolli i gjymtyrëve do të bëhet për të siguruar se zhvillimi i tyre është duke u bërë në mënyrë korrekte.
Ekzaminimi morfologjik mund të jetë mënyrë e dobishme për të parandaluar gjithashtu edhe shfaqjen e patologjive të rrezikshme, që mund të ndodhin në këtë periudhë të shtatëzanisë, si për shembull rritja e fetusit jo brenda normave. Kjo është një gjendje e rëndë e cila mund të shkaktohet nga arsye të ndryshme, një prej të cilave mund të jetë mosfunksionimi i mirë i plaçentës, probleme më arteriet uterine etj, për këtë arsye mjeku gjinekolog duhet të kontrollojë me shumë kujdes nëse arteriet e uterusit janë duke funksionuar në mënyrën e duhur.
– Matja e qafës së mitrës
Gjatë kësaj ekoje bëhet edhe matja e qafës së mitrës, e cila tregon ekzistencën e rrezikut të lindjes parakohe.
Sa e sigurt është kjo ekografi?
Duhet të theksojmë se nëse ekografia morfologjike do të kryhet nga një mjek i kualifikuar dhe në mënyrë shumë të detajuar, do të nxjerrë rezultate 90% të sakta.
Po nëse një grua ka bërë më parë amniocentezën?
Amniocenteza mund të saktësojë vetëm ekzistencën e anomalive gjenetike, ndërsa ekografia morfologjike shërben për të bërë vlerësimin e ekzistencës së keqformimeve të mundshme të strukturës së fëmijës, keqformime të cilat nuk mund të dalin në pah me anën e amniocentezës.

Lexoni edhe: Sa ekografi duhen bere gjate shtatzanise?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X