Uji me limon ka shumë përfitime, por a mund ta konsumojmë në shtatzani?

Ja perse duhet te pini uje me limon gjate shatztanise, si dhe rastet kur eshte e ndaluar:
0 2

Ujë me limon në shtatzani

Limoni është një nga ushqimet më të dobishme ndonjëherë, por pirja e ujit dhe limonit në shtatzani ju dëmton apo është një pije e rekomanduar?

Le të shohim së bashku cilat janë përfitimet, kundërindikacionet e këtij kombinimi.

Uji dhe limoni në shtatzani

Përfitimet e ujit dhe limonit gjatë shtatzanisë janë të shumta:

 • ndihmon në luftimin e të vjellave: nëse vuani nga ky shqetësim, këshillohet të pini ujë dhe limon në mëngjes gjatë shtatzanisë;
 • pastron veshkat;
 • është një antioksidant i përsosur;
 • bën lëkurën të shkëlqejë;
 • promovon thithjen e hekurit;
 • promovon shëndetin e zorrëve, duke luftuar çrregullime të tilla si kapsllëk dhe diarre.

Në rastin e ujit dhe limonit, kundërindikacionet janë të pakta, siç janë, për shembull, përkeqësimi i gastritit të stomakut. Pra, nëse vuani nga këto probleme, shmangni pirjen e ujit dhe limonit, në mënyrë që të mos rritni acidin në stomak.

Si të pini ujë dhe limon gjatë shtatzanisë?

Pirja e ujit dhe limonit gjatë shtatzanisë, pra, rekomandohet për përfitimet e shumta që kemi parë, por si duhet ta marrim këtë pije?

 • Pini lëng të pastër limoni: ju lejon t’i jepni trupit tuaj të gjitha vetitë e dobishme të këtij agrumi. Është i pasur me vitaminë C, fosfor, kalium, kalcium, magnez dhe zink, është gjithashtu një antioksidant i shkëlqyeshëm dhe promovon thithjen e hekurit.
 • Ujë i vakët dhe me limon gjatë shtatzanisë.
 • Çaji bimor nga xhenxhefili dhe limoni gjatë shtatzanisë: ndihmon në pastrimin dhe është një nga mjetet shtëpiake më të mira natyrore për të përzierat.
 • Uji, limoni dhe bikarbonati në shtatzani: lehtëson tretjen, lufton ënjtjen, të vjellat dhe ndihmon në pastrimin e organizmit. Sidoqoftë, nuk rekomandohet në rast të presionit të lartë të gjakut.
 • Shmangni ujin me limon dhe mjaltë gjatë shtatzanisë: shtimi i mjaltit, siç është shtimi i sheqerit ose llojet e tjera të ëmbëlsuesve, mund ta bëjnë veprimin e dobishëm të pijeve më pak efektiv.

Për të përfituar sa më shumë nga të gjitha përfitimet e ujit dhe limonit, këshillohet që të pini këtë pije në mëngjes, kur akoma jeni duke agjëruar, në mënyrë që të aktivizoni metabolizmin dhe të jepni ngarkesën e duhur për ditën.

Lexo edhe: Ujë me limon në mëngjes? Ja cilat janë përfitimet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X