loading

6 vetitë ushqyese të limonit

0 0

Limoni njihet kryesisht si një frut me përmbajte të lartë të vitaminës C, por përveç kësaj ka edhe disa vlera të tjera që përmirësojnë shumë shëndetin e njeriut.

6 vetitë ushqyese të limonit

  1. Përmirëson shëndetin e zemrës

Limonët janë shumë të pasur me vitmainë C dhe kanë përbërje të tjera të shëndetshme të cilat ulin nivelet e kolesterolit, gjë që ndihmon zemrën dhe ul rreizkun e sëmundjeve të saj. Një limon siguron 31 miligramë vitaminë C, që është e barabartë me 51% të nevojave ditore.

  1. Ndihmon të mbani peshën nën kontroll

Ka disa argumente që mbështesin këtë teori, por më i njohuri është fakti që limonët kanë një fibër e cila jep ndjesinë e ngopjes për një kohë të gjatë.

  1. Parandalon gurët në veshka

Acidi citrik që gjendet tek limonët rrit sasinë dhe pehashin e urinës duke ulur formacionet kristalore që kthehen në gurë. Gjysmë filxhan me lëng limoni në ditë ju siguron mjaftueshëm acid citrik që ndihmon në parandalimin e formimit të formacioneve të gurit.

  1. Luftojnë aneminë

Acidi citrik dhe vitamina C që gjenden në sasi të mëdha tek limoni ju ndihmojnë të absorboni hekurin, gjë që parandalon aneminë.

  1. Reduktojnë rrezikun e kancerit

Një dietë e shëndetshme e balancuar me fruta e perime parandalon shumë lloje kanceri. Përbërja e limonit duket se ka rezultat në luftën kundër kancerit te kafshët. Mendohet se e njëjta gjë vlen edhe për njerëzit.

  1. Përmirësojnë tretjen

Fibrat e gjendura me shumicë te limoni ndihmojnë në procesin e tretjes. Por duhet ta hani me gjithë lëkurë, jo vetëm lëngun.

Lexo edhe: Uje me limon ne mengjes? Ja cilat jane perfitimet

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dëshironi të shmangni një emër...

Por kur bëhet fjalë për emrin e një personi, për të cilin prindërit vendosin për një vit dhe më pas fëmija do të jetojë me atë emër për dekadat e...

Doni që t’i rrisni flokët...

Pavarësisht nga pamja e tyre, ata gjithmonë duken të adhurueshëm. Sidoqoftë, si prind, ju mund të shqetësoheni për flokët e fëmijës pasi dëshironi që kur të rritet të ketë flokë...

Nëse fëmijët studiojnë muzikë përmirësojnë...

Hulumtimi Kanadez Studiuesit ekzaminuan të dhënat e shkollave të 112,000 studentëve nga të cilët rreth 13% kishin ndjekur të paktën një kurs muzikor, si piano, orkestër, grup xhazi, kor etj....

10 gjërat e zakonshme në...

Sigurisht që nënat kujdesen shumë gjatë blerjes së lodrave për t'u siguruar që ato nuk janë të rrezikshme për të vegjlit e tyre. Megjithatë, nganjëherë ne nënat nuk shohim përtej...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X