X

Kryesore

6 vetitë ushqyese të limonit

Limoni njihet kryesisht si një frut me përmbajte të lartë të vitaminës C, por përveç kësaj ka edhe disa vlera të tjera që përmirësojnë shumë shëndetin e njeriut.

6 vetitë ushqyese të limonit

  1. Përmirëson shëndetin e zemrës

Limonët janë shumë të pasur me vitmainë C dhe kanë përbërje të tjera të shëndetshme të cilat ulin nivelet e kolesterolit, gjë që ndihmon zemrën dhe ul rreizkun e sëmundjeve të saj. Një limon siguron 31 miligramë vitaminë C, që është e barabartë me 51% të nevojave ditore.

  1. Ndihmon të mbani peshën nën kontroll

Ka disa argumente që mbështesin këtë teori, por më i njohuri është fakti që limonët kanë një fibër e cila jep ndjesinë e ngopjes për një kohë të gjatë.

  1. Parandalon gurët në veshka

Acidi citrik që gjendet tek limonët rrit sasinë dhe pehashin e urinës duke ulur formacionet kristalore që kthehen në gurë. Gjysmë filxhan me lëng limoni në ditë ju siguron mjaftueshëm acid citrik që ndihmon në parandalimin e formimit të formacioneve të gurit.

  1. Luftojnë aneminë

Acidi citrik dhe vitamina C që gjenden në sasi të mëdha tek limoni ju ndihmojnë të absorboni hekurin, gjë që parandalon aneminë.

  1. Reduktojnë rrezikun e kancerit

Një dietë e shëndetshme e balancuar me fruta e perime parandalon shumë lloje kanceri. Përbërja e limonit duket se ka rezultat në luftën kundër kancerit te kafshët. Mendohet se e njëjta gjë vlen edhe për njerëzit.

  1. Përmirësojnë tretjen

Fibrat e gjendura me shumicë te limoni ndihmojnë në procesin e tretjes. Por duhet ta hani me gjithë lëkurë, jo vetëm lëngun.

Lexo edhe: Uje me limon ne mengjes? Ja cilat jane perfitimet

Comments

comments

Me shume ne: Nje guide e pergjithshme, Udhezime per ushqyerjen
femije prematur, femije i parakohshem
Bebi prematurë që bën punë burrash

  Kur Matt MacMillan u bë baba për herë të parë, ai realizoi disa foto me fotoshop të vajzës së...

Close