Studimi i fundit: Lëndët plastike kalojnë nga gruaja shtatzanë në zemrën e trurin e fetusit

0 0

Grimcat e vogla plastike në mushkëritë e minjve shtatzënë kalojnë me shpejtësi në zemrat, trurin dhe organet e tjera të fetuseve të tyre. Është studimi i parë në gjitarë të gjallë që tregon se placenta nuk bllokon grimca të tilla.

Eksperimentet gjithashtu treguan se fetuset e minjve të ekspozuar ndaj grimcave morën dukshëm më pak peshë drejt fundit të shtatzanisë. Hulumtimet e hershme laboratorike mbi placentat njerëzore të dhuruara nga nënat pas lindjes, kanë treguar gjithashtu se rruazat e polisterolit mund ta kalojnë barrierën e placentës.

Ndotja mikroplastike ka arritur në çdo pjesë të planetit, nga maja e malit Everest në oqeanet më të thella, dhe njerëzit tashmë dihet se konsumojnë grimcat e imëta përmes ushqimit dhe ujit dhe i thithin ato.

Ndikimi në shëndet i grimcave të vogla plastike në trup është ende i panjohur. Por shkencëtarët thonë se ka një nevojë urgjente për të vlerësuar çështjen, veçanërisht për zhvillimin e fetuseve dhe foshnjave, pasi plastika mund të sjellë kimikate që mund të shkaktojnë dëme afatgjata.

Prof Phoebe Stapleton, në Universitetin Rutgers, i cili drejtoi hulumtimin e minjve, tha: “Ne i gjetëm nanopjesëzat plastike kudo që shikonim – në indet e nënës, në placentë dhe në indet e fetusit. Ne i gjetëm ato në zemrën e fetusit, trurit, mushkërive, mëlçisë dhe veshkave ”.

Dunzhu Li, në Trinity College Dublin (TCD) në Irlandë dhe jo pjesë e ekipit të studimit, tha: “Ky studim është shumë i rëndësishëm sepse provon potencialin e transferimit të grimcave plastike në shtatzaninë e gjitarëve – mbase ndodh që nga fillimi i jetës njerëzore gjithashtu. Grimcat u gjetën pothuajse kudo në fetus dhe gjithashtu mund të kalojnë përmes barrierës gjak-tru – është shumë tronditëse”.

Prof. John Boland, gjithashtu në TCD, tha: “Sidoqoftë është e rëndësishme të mos interpretohen këto rezultate. Nanopjesëzat e përdorura kanë formë sferike, ndërsa mikroplastikat e vërteta janë objekte të parregullta. Forma ka rëndësi, pasi dikton se si grimcat bashkëveprojnë me mjedisin e tyre. ” Në tetor, Li, Boland dhe kolegët e tij treguan se foshnjat që ushqeheshin me qumësht formule në shishe plastike po gllabërojnë miliona grimca në ditë.

Studimi i minjve u botua në revistën Particle and Fiber Toxicology dhe përfshinte vendosjen e nanopjesëzave në trake të kafshëve. Stapleton tha se numri i grimcave të përdorura vlerësohej të ishte ekuivalenti i 60% të numrit që një nënë tek njerëzit do të ekspozohej brenda një dite, megjithëse mendimi i Li ishte se ky vlerësim ishte shumë i lartë.

20 rruazat e nanometrit të përdorura ishin të bëra nga polistireni, i cili është një nga pesë plastikat kryesore që gjenden në mjedis, tha Stapleton. Ato u shenjuan me një kimikat fluoreshent për të bërë të mundur identifikimin e tyre. Një eksperiment i veçantë tregoi se nanopjesëzat kaluan placentën rreth 90 minuta pasi nënat u ekspozuan.

Njëzet e katër orë pas ekspozimit, pesha e fetuseve ishte një mesatare prej 7% më e ulët se në kafshët e kontrollit, dhe peshat e placentës ishin 8% më të ulëta. Humbja e peshës u pa gjithashtu në eksperimente të tjera duke përdorur grimca të dioksidit të titanit. Minjtë u ekspozuan ndaj nanopjesëzave plastike në ditën e 19 të shtatzanisë, dy ditë përpara kohës së zakonshme për lindje dhe kur fetusi fiton më shumë peshë.

Stapleton tha se nanopjesëzat e përdorura në kërkime ishin një milion herë më të vogla se mikroplastikat e gjetura në placentat njerëzore, dhe për këtë arsye aktualisht janë shumë më sfiduese për t’u identifikuar në studimet njerëzore. “Por ne e dimë që nanopjesëzat kanë toksicitet më të madh sesa mikropjesëzaat e të njëjtës lëndë kimike, pasi grimcat më të vogla futen më thellë në mushkëri”.

Hapi tjetër për studiuesit është vendosja e minjve në një “dhomë inhalimi”, ku grimcat mund të futen, në vend që të vendosen në trake. Kjo gjithashtu lejon vlerësimin e ekspozimit kronik, në të cilin jepen doza më të ulëta për periudha më të gjata, sesa një dozë të madhe.

Hulumtimet e mëparshme te minjtë kanë treguar që nanopjesëzat e argjendit dhe karbonit kalojnë nga nëna te fetusi dhe dëmtojnë shëndetin. Tek njerëzit, nanopjesëzat prej ari të thithura u gjetën më pas në gjak dhe urinë të vullnetarëve dhe ishin akoma të pranishme pas tre muajsh.

Lexo edhe: Objektet plastike shkak i infertilitetit mashkullor


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shtazënia pa brenga – a...

E dashur nënë e ardhshme! Të kesh një shtatzëni të lumtur  nuk është e lehtë. Shqetësimet tuaja janë plotësisht normale, pasi pothuajse çdo grua shtatzënë përballet me to. Të jesh...

A mund të vaksinohen kundër...

Vaksina kundër Covid-19 është e sigurt në shtatzëni. Nëse një grua dëshiron t'i nënshtrohet asaj, ajo mund ta bëjë këtë në e qetë, padyshim pasi të ketë vlerësuar nevojën reale...

Lëvizjet e fetusit në bark,...

Lëvizjet e foshnjave në bark mund të ndihen si gjithçka: nga një përplasje, goditje, rrotullim ose sikur dikush po ju godet në brinjë nga brenda. Lloji i lëvizjes së foshnjës...

Gratë që tentojnë për fekondim...

Kur vendosni të filloni një proces të fekondimit të asistuar, është mirë të vlerësoni funksionimin e gjendrës tiroide. Lidhja mes gjëndrës tiroide dhe fekondimit të asistuar, shpesh nuk vlerësohet në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X