Studimi: Gati të gjithë fëmijët kanë nivele toksike të plastikës në urinë dhe feçe

Pothuajse të gjithë fëmijët kanë nivele toksike të plastikës në urinë dhe feçe, thotë një studim.
0 0

Shkencëtarët gjermanë gjetën 15 ‘produkte plastike’ në mbeturinat e 2.500 fëmijëve, të moshës midis tre dhe 17 vjeç.

Rezultatet treguan se 11 nga 15 substancat – njëra prej të cilave mendohet se shkakton kancer – ishin në 97 deri në 100 përqind të mostrave.

Nivelet e acidit perfluorooctanoic (PFOA) tejkaluan kufijtë e sigurt në 20 për qind të mostrave, veçanërisht në mesin e fëmijëve më të vegjël.

Kimikati përdoret në amalazhuesve dhe ka qenë i lidhur me kancerin në studimet e kafshëve.

Shkencëtarët, në Ministrinë e Mjedisit në Gjermani dhe Institutin Robert Koch në Berlin, shqetësohen se fëmijët e rritur janë ‘grupi më i ndjeshëm’.

Studimi tregon qartë se përbërësit plastikë që përdoren gjithnjë e më shpesh gjenden më shpesh brenda trupit, ‘tha autori i studimit Dr Marike Kolossa-Gehring, nga ministria.

“Më shqetësuese është fakti se fëmijët më të vegjël, grupi më i ndjeshëm, preken më së shumti.”

Rezultatet e plota të studimit nuk janë raportuar ende. Qeveria gjermane lëshoi rezultatet paraprake në përgjigje të një kërkese të partisë politike të të Gjelbërve.

Shkencëtarët tani planifikojnë të studiojnë saktësisht se si këto nënprodukte hyjnë në trup.

Studimet e mëparshme sugjerojnë se kimikatet mikroskopike nga enët plastike mund të shkëputen dhe të hyjnë në zinxhirin ushqimor.

Bettina Hoffmann, eksperte e shëndetit të mjedisit të The Green, po i bën thirrje qeverisë gjermane të bëjë ‘gjithçka në fuqinë e saj për të mbrojtur njerëzit nga kimikatet e dëmshme’.

Ajo shqetësohet se kimikatet e rrezikshme po ndalohen vetëm për t’u zëvendësuar me substanca që janë po aq të dëmshme.

Danimarka njoftoi në fillim të këtij muaji se do të jetë vendi i parë që ndalon substancat polfluoroalkyl (PFAS) që janë toksike në paketimin e ushqimit.

Lexo edhe: 5 mënyra si të reduktoni plastikën në banjoPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Çrregullimet e Spektrit të Autizmit!...

2 Prilli, është dita botërore dedikuar  sensibilizimit për Autizmin, prandaj le të shqyrtojmë pak më gjerësisht këtë spektër. Sot, sipas shumë statistikave matëse që realizohen në vende të ndryshme të...

Nëna me kronavirus sjell në...

Një grua e prekur nga koronavirusi ka sjellënë jetë një fëmijë ditën e sotme në Greqi. Nëna e infektuar, e cila vuan edhe nga sëmundje koronare të zemrës, e lindi...

Lind foshnja e parë me...

Një foshnjë e porsalindur ka rezultuar pozitive për koronavirusin në atë që mendohet të jetë rasti më i ri i sëmundjes në Mbretërinë e Bashkuar. Nëna e fëmijës, e cila...

A luajnë rol mjetet e...

Në vend të kësaj, ekzistojnë vetëm pastruesit e hundëve që lehtësojnë sikletin. Përdorimi i dehumidifikuesve, marrja e prebiotikëve, suplementeve të vitaminave ose ilaçeve bimore, në fakt asgjë nuk mund të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X