Sport në shtatzani? Jo vetëm lejohet, por është i rekomandueshëm

0 0

Shtatzanë dhe aktivitet fizik? Është një kombinim absolutisht i mundshëm. Konfirmimi vjen nga një hulumtim nga CONI dhe Chicco, një kompani udhëheqëse në sektorin e fëmijërisë, e cila tregoi se pas lindjes një në dy sportiste femra kthehet në të njëjtat nivele ndërkombëtare si para shtatzanisë, 40% janë pozicionuar në podium dhe 30% fitojnë një medalje të artë. Edhe gjatë shtatzanisë është e mundur të vazhdoni të praktikoni sportet, madje rekomandohet ta bëni këtë, sigurisht në një mënyrë të kontrolluar. Përfitimet, në fakt, janë të ndryshme.

Studimi i ri

Studimi nga CONI dhe Chicco vlerësoi efektet që ka aktiviteti sportiv gjatë shtatëzanisë dhe pas lindjes tek atletet profesioniste. Në të u përfshinë gjithsej 55 atlete olimpike që u bënë nëna gjatë karrierës së tyre konkurruese. Rezultatet tregojnë se gratë mund të vazhdojnë të stërviten gjatë shtatzanisë, padyshim nën mbikëqyrjen e profesionistëve, në siguri të plotë, duke u rikthyer më pas në gara të nivelit të lartë.

Shtatzania nuk është pengesë për sportin

Ky studim konfirmon që nuk keni nevojë të ndaloni ushtrimet fizike gjatë shtatzanisë. Në të vërtetë, rekomandohet të vazhdoni ta bëni këtë, padyshim nën mbikëqyrjen e ekspertëve për të mos rrezikuar: në mungesë të sëmundjeve dhe kushteve të veçanta, në fakt, sporti është një mjet shumë i dobishëm për mbrojtjen e shëndetit të nëna dhe i porsalinduri. Të kesh një mënyrë jetese aktive dhe të praktikosh aktivitet fizik gjatë nëntë muajve do të thotë të shijosh një sërë përfitimesh fizike dhe psikologjike.

Një mesazh pozitiv për të gjitha gratë

Shembulli pozitiv i atleteve duhet të jetë një nxitje për të gjitha gratë që presin një fëmijë. Me disa përjashtime, gjatë shtatzanisë mund të vazhdoni të kryeni të njëjtat aktivitete fizike të praktikuara më parë, padyshim me pëlqimin e mjekut dhe duke përshtatur kohëzgjatjen dhe intensitetin e stërvitjeve.

Lexo edhe: Cfarë duhet të keni parasysh rreth sporteve që mund të ushtroni gjatë shtatzanisë?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shtazënia pa brenga – a...

E dashur nënë e ardhshme! Të kesh një shtatzëni të lumtur  nuk është e lehtë. Shqetësimet tuaja janë plotësisht normale, pasi pothuajse çdo grua shtatzënë përballet me to. Të jesh...

A mund të vaksinohen kundër...

Vaksina kundër Covid-19 është e sigurt në shtatzëni. Nëse një grua dëshiron t'i nënshtrohet asaj, ajo mund ta bëjë këtë në e qetë, padyshim pasi të ketë vlerësuar nevojën reale...

Lëvizjet e fetusit në bark,...

Lëvizjet e foshnjave në bark mund të ndihen si gjithçka: nga një përplasje, goditje, rrotullim ose sikur dikush po ju godet në brinjë nga brenda. Lloji i lëvizjes së foshnjës...

Gratë që tentojnë për fekondim...

Kur vendosni të filloni një proces të fekondimit të asistuar, është mirë të vlerësoni funksionimin e gjendrës tiroide. Lidhja mes gjëndrës tiroide dhe fekondimit të asistuar, shpesh nuk vlerësohet në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X