Sportet më të mira para dhe gjatë shtatzanisë

0 0

 

Ndërtimi i një regjimi të stërvitjes në jetën tuaj do t’ju ndihmojë të qëndroni fit (fizikisht mirë dhe të shendetshëm) edhe nëse jeni shtatzënë. Kjo mund të duket një rrugë e gjatë për momentin, por ardhja në formë mund t’ju ndihmojë të përgatiteni për lindje!

Provoni një formë të stërvitjes aerobike me ndikim të ulët, të tilla si ecja, vallëzimi, çiklizmi në një biçikletë stërvitjeje ose noti. Këto lloje të stërvitjes vënë në punë zemrën dhe mushkëritë pa i lodhur nyjet.

Noti është veçanërisht i mirë për shtatzëninë. Uji ju bën të ndiheni më të lehta dhe kjo është një stërvitje e shkëlqyer. Gjithashtu mund të lehtësojë ënjtje në këmbët tuaja.

Pilates, sporti qe ju lehtëson nga tensioni nervor dhe lodhja, dhe yoga, janë gjithashtu të mira për t’u praktikuar.

Pilates forcon muskujt kryesorë që mbështesin barkun tuaj dhe legenin.

Yoga mund t’ju ndihmojë të qëndroni të relaksuara gjatë shtatzënisë, si dhe të tonifikuara dhe të zhdërvjellta. Shumica e mësuesve të yogës ju rekomandojmë që të shmangni yogën aktive deri në tremujorin e dytë.

Nëse këto aktivitete nuk duken tërheqëse, ju mund të zgjidhni një stërvitje me pesha, por gjtihmonë duke u konsultuar me mjekun se cila është e përshtatshme për shtatzaninë.

Sa për ushtrimet që duhet të shmangni, mos praktikoni rrëshqitjen në ujë, hipizmin, drejtimin e biçikletës në malore dhe ski, veçanërisht në gjysmën e dytë të shtatzanisë.

Lexo edhe: A me ben jo pjellore aktiviteti i tepert fizik?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X