Si të kujdeseni për shëndetin tuaj mendor gjatë shtatzënisë

0 0

Shtatzënia sjell një përzierje ndjenjash dhe jo të gjitha janë të mira. Nëse jeni të shqetësuara, nuk jeni e vetmja. Shqetësimi është i zakonshëm, sidomos gjatë shtatzënisë së parë të një gruaje ose në një shtatzëni të paplanifikuar. Mund të jetë edhe më e vështirë nëse keni të bëni me depresion ose ankth.

Për të mirën tuaj dhe për fëmijën, bëni mirë të kujdeseni për veten sa më shumë që mundeni. Sigurohuni që të hani mirë, të ushtroheni, të bëni gjumë mjaftueshëm dhe të merrni vitaminat plotësisht para lindjes.

Nëse ndiheni e shqetësuar, e trishtuar ose e shqetësuar, bisedoni me dikë për këtë dhe kërkoni ndihmë nëse ju duhet.

Çfarë ndjenja mund t’ju shkaktohen?

Luhatjet e humorit janë normale gjatë shtatzënisë. Por nëse ndjeheni nervoze ose e mërzitur gjatë gjithë kohës, mund të jetë një shenjë e diçkaje më të thellë që po ndodh.

Disa gra shtatzëna mund të kenë depresion ose ankth:

Depresioni është trishtim, ndjenjë se humori juaj është shumë poshtë, ose mund të jeni nervoze për disa javë, muaj etj. Disa gra mund të jenë në depresion para se të mbeten shtatzënë. Por depresioni gjithashtu mund të fillojë gjatë shtatzënisë për një numër arsyesh – për shembull, nëse një grua nuk është e lumtur se është shtatzënë apo ka shumë stres në punë ose në shtëpi.

Ankthi është një ndjenjë shqetësimi ose frike për gjërat që mund të ndodhin. Nëse shqetësoheni shumë, shumë gjëra mund t’ju stresojnë akoma më shumë gjatë shtatëzanisë. Ju mund të shqetësoheni se nuk do të jeni një nënë e mirë ose që nuk mund të përballoni rritjen e një fëmije.

Gratë shtatzëna mund të kenë probleme të tjera të shëndetit mendor, të tilla si:

  • çrregullimi bipolar (njëherë depresion dhe mungesë energjie e më pas energji të lartë dhe maninë për të qenë aktive);
  • çrregullimi i stresit post-traumatik (PTSD);
  • sulme paniku (reagime të papritura dhe të forta fizike me një ndjenjë frike të pashpjegueshme dhe paralizuese);
  • çrregullim obsesiv-kompulsiv (OCD);
  • çrregullime të të ngrënit(si bulimia ose anorexia nervosa).

Është e rëndësishme që të trajtohen shqetësimet e shëndetit mendor gjatë shtatzënisë. Nënat që janë në depresion, në ankth ose kanë një problem tjetër mendor mund të mos marrin kujdesin mjekësor që kanë nevojë. Ato nuk mund të kujdesen për veten, ose mund të përdorin drogëra të ndryshme ose alkool gjatë shtatzënisë. Të gjitha këto gjëra mund të dëmtojnë foshnjën në bark.

Nëse keni një problem të shëndetit mendor, bisedoni me mjekun tuaj në mënyrë që të merrni ndihmën që ju nevojitet gjatë dhe pas shtatzënisë.

Si mund të merrni ndihmë?

Nëse ndiheni e shqetësuar ose e dëshpëruar, bisedoni me një mjek ose terapist dhe merrni ndihmë menjëherë. Sa më shpejt të fillojë trajtimi, aq më shpejt do të ndjeheni më mirë.

Gjithashtu flisni me një mjek për shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe për çështjet e shëndetit mendor që keni pasur në të kaluarën. Është mirë që mjeku juaj të njohë historikun tuaj të plotë mjekësor, në rast se vjen ndonjë sëmundje e tillë gjatë ose pas shtatzënisë.

Si trajtohen problemet?

Trajtimi për problemet e shëndetit mendor mund të përfshijë:

  1. Recetë mjekësore.

Gjithmonë bisedoni me një mjek para se të filloni të merrni mjekimet ose para se të ndërprisni marrjen e ilaçeve gjatë shtatzënisë. Nëse merrni ndonjë lloj ilaçi për shëndetin mendor dhe jeni shtatzënë ose planifikoni të ngeleni shtatzënë, tregojini mjekut tuaj. Mos e ndaloni marrjen e tij nëse nuk ju thotë doktori. Disa ilaçe mund të shkaktojnë probleme për një foshnjë në bark, por ndalimi i ilaçit mund t’i bëjë gjërat edhe më keq. Mjeku juaj mund të bëjë një plan trajtimi që është më i mirë për ju dhe fëmijën tuaj.

  1. Bisedoni me një terapist.

Duke folur me një terapist mund të jetë një mënyrë e shkëlqyer për të menaxhuar stresin, për t’u marrë me depresionin dhe për të lehtësuar ankthin gjatë shtatzënisë. Gjetja e një grupi mbështetës ku mund të ndani shqetësimet tuaja me nënat e tjera që e dinë se çfarë po kaloni, gjithashtu mund të ndihmojë.

  1. Qasje të tjera.

Shumë gra gjejnë rehati në aktivitete si yoga, stërvitje dhe meditim. Nëse ndiheni të stresuara, biseda me një mik, një anëtar të familjes ose një predikues besimi mund t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë.

Shumë nëna ndihen të shqetësuara ose në depresion për ndonjë moment të shtatzënisë së tyre, dhe disa madje mund të kenë nevojë për trajtim. Por një problem i shëndetit mendor nuk duhet të jetë një problem për ju ose fëmijën tuaj. Merrni ndihmën që ju duhet për t’u ndier më mirë dhe do të bëni gjënë e duhur për veten dhe për foshnjën.

Lexoni edhe: Fëmija i dytë e bën jetën më të vështirë dhe përkeqëson shëndetin mendor të nënës, pranojeni si një gjendje normale


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X