Pse kam vena të kuqe në fytyrë?

0 0

 

Venat e dukshme në fytyrë, quhen ndryshe venat merimangë, sepse shtrirja e tyre ngjan me këmbët e një merimange. Venat merimangë kanë tendencë të shfaqen nën sy, ose në faqe. Vende të tjera të zakonshme përfshijnë qafën, gjoksin, duart, parakrahët dhe veshët.

Ato zhvillohen në shtatzëni, veçanërisht në tremujorin e parë dhe në tremujorin e dytë. Kjo është për shkak se ato janë të lidhura me nivele më të larta të hormonit të estrogjenit që qarkullon në trupin tuaj.

Rreth një e katërta prej nesh kanë një ose më shumë vena merimangë. Ata janë të padëmshme dhe zakonisht nuk janë një shenjë e sëmundjes dhe vetëm shumë rrallë shkaktojnë probleme të tilla si gjakderdhja.

Venat merimangë shpesh përmirësohen rreth muajit të gjashtë apo shtatë pas lindjes së fëmijës suaj. Ndërkohë mund t’i mbuloni ato me make-up.

Nëse venat nuk përmirësohen pas shtatzënisë, është e mundur që të bëni kirurgji me lazer. Megjithatë venat merimangë konsiderohen si një problem kozmetik.

Lexo edhe: Muaji i 4 i shtatzanise, simptomat dhe perjetimet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X