Pas lindjes, pyetjet me te shpeshta te nenave

0 0

Nëna mund të ketë shumë dilema në lidhje me mënyrën e të vepruarit pasi është kthyer në shtëpi. Disa përgjigje praktike për të gjitha nënat e reja!

  1. Sa duhet të jetë temperatura e dhomës? 20 gradë.
  2. Ku duhet të flejë bebi? Fëmija duhet të flejë që ditën e parë në shtratin e tij dhe asnjëherë në atë të prindërve. E mbroni fëmijën tuaj nga SIDS!
  3. Në çfarë pozicioni duhet të flejë fëmija? Ai duhet të flejë gjithmonë në kurriz dhe asnjëherë anash apo përmbys.
  4. A duhet të qëndrojë fëmija me pjesëtarët e tjerë të familjes gjatë ditës? Ai duhet të qëndrojë së bashku me njerëzit e tjerëtë familjes, të dëgjojë zhurmë dhe zërat e tyre. Fëmija duhet të mësohet me të gjitha zhurmat e shtëpisë, madje edhe me atë të enëve të kuzhinës, aromën e ushqimeve, kjo pasi tashmë ky do të jetë mjedisi ku ai do të kalojë jetën e vet. Fëmija nuk duhet të qëndrojë asnjëherë vetëm dhe në errësirë.
  5. A duhet të lahet fëmija? Po! Që ditën e parë në shtëpi fëmijës mund t’i bëhet banjo edhe pse kërthiza ende nuk ka rënë. Megjithatë kujdesi për të mos e lagur duhet të jetë maksimal. Ajo nuk duhet të mbulohet nga bebelina.
  6. Sa herë duhet ndërruar fëmija? Fëmija duhet ndërruar rreth çdo 3 orë, si edhe sa herë defekon. Për ta larë atë duhet të përdoret ujë i rrjedhshëm.
  7. A duhet të përdoren letrat e lagura? I evitoni ato gjatë ndërrimeve në shtëpi, por mund të jenë një zgjidhje shumë praktike ndërsa jeni jashtë saj.
  8. Sa herë duhet të pijë fëmija? Sa herë të dojë, sa herë të ketë dëshirë të qëndrojë pranë jush. Mos vendosni limite kohore. Në këtë mënyrë edhe gjiri do të stimulohet së tepërmi.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X