Luleshtrydhet, si i zhdukin qelizat tumorale…

0 0

Ato nuk janë vetëm të shijshme, por edhe shumë të shëndetshme, dhe një prej vlerave të tyre duket se ka lidhje edhe me luftimin e qelizave kancerogjene.

Përmbajnë molekula anti-tumorale

Luleshtrydhet përmbajnë qeliza që frenojnë avancimin e tumorit në zonën e gjirit, dhe kjo është vërtetuar me anën e testeve të kryera nga Universiteti Politeknik në Marche (Itali), në bashkëpunim me Universitetin Europian “Atlantico” në Spanjë. Ky studim u publikua në revistën shkencore Reports. Sipas tyre luleshtrydhet janë shumë të pasura me disa përbërje fenolitike të cilat frenojnë shumimin e qelizave tumorale të gjirit.

Studimi Italian

Studimi u krye duke trajtuar In-Vitro qelizat tumore në mënyrë që të verifikohej efektshmëria e luleshtrydheve kundër qelizave tumorale.  U përdor një linjë tepër agresive e këtyre qelizave të cilat u trajtuan me luleshtrydhe tip “Alba”, për 24, 48 dhe 72 orë. Cikli i përhapjes së qelizave u bllokua. Më pas studimi u krye edhe tek subjektet e gjalla, pra tek kafshët të cilave ju injektuan qeliza tumorale. Pas trajtimit me luleshtrydhe u vu re një bllokim i përhapjes tek kafshët që konsumuan luleshtrydhe. Pra sipas studiuesve, një dietë e pasur me luleshtrydhe do të jetë një strategji e mirë për të parandaluar qelizat kancerogjene.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Rreziqet dhe përfitimet e shtatzanisë...

Në vendin tonë, gjithnjë e më shumë gra vendosin të kenë një fëmijë në moshën 40-vjeçare. Disa vendosin të presin deri në këtë moshë për të pasur një fëmijë, disa...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X