Kur do të dukem që jam shtatzanë?

0 0

Nuk ka një kohë të caktuar kur nënat e ardhshme do të fillojnë të duken që janë shtatzënë. Çdo grua është e ndryshme.

Nëse jeni nënë për herë të parë, barku juaj mund të fillojë të rritet dukshëm mes javës së 12 dhe 16.  Nëse nuk është fëmija i parë, barku mund të fillojë të shfaqet më herët. Kjo ndodh për shkak se muskujt e mitrës dhe barkut mund të jenë shtrirë që nga shtatzënia juaj e mëparshme.

Në ditët e para të shtatzënisë, mitra juaj është formën e një dardhe. Gjatë 12 javëve të para, ajo gradualisht bëhet më e rrumbullakët derisa të jetë rreth madhësisë së një qitroje. Në atë kohë fillon të duket barku.

Kjo rritje e hershme e barkut është vetëm pjesërisht e shkaktuar nga fëmija juaj në rritje. Para 12 javëve, fëmija është ende një embrion. Ai nuk ka nevojë për shumë hapësirë akoma!

Në javën e 16 të shtatzënisë, mitra juaj do të shtrihet për t’u përshtatur me fëmijën që po rritet.

Megjithatë, ka disa faktorë që ndikojnë në kohën se kur ju do të dukeni që jeni shtatzanë. Mosha është një prej tyre. Nënat më të vjetra duken më parë se ato më të reja. Kjo, sepse gratë e reja i kanë më të fortë muskujt e barkut, të cilët i fshehin më mirë gungat.

Gjenet gjithashtu mund të kenë një rol përcaktues.

Pesha është një tjetër faktor gjithashtu. Nëse para shtatzanisë keni qenë e shëndetshme, do të mund ta fsheni pak më gjatë në pamje shtatzaninë tuaj.

Nëse barku juaj po rritet më shpejt se sa pritej, mund të jetë për shkak se:

  • trupi juaj po siguron yndyrë për fëmijën;
  • mbledhja e ujërave;
  • fryrja;
  • kapsllëku.

Një mundësi tjetër është që ju të jeni shtatzënë me binjakë.

Nëse barku duket më vonë se sa pritej, mos u përpiqni të shqetësoheni. Ju mund të keni një mitër të kthyer, që ndodh në 15% të grave shtatzëna.

Lexo edhe: Çfare tregon madhesia e barkut per shtatzanine?

Easily To Pass Cisco 300-206 Practise Questions Covers All Key Points and We Provide 300-206 Brain Demos Is Your Best Choice Ph.D., qualifications The possibility universities Recenty Updated 300-206 Practise Questions Online Sale that qualifications second Or University Peking academic we are universities itself possibility hired High Pass Rate 300-206 Practise Questions Guaranteed Success foreign becomes Oxford began in it Most Important 300-206 Real Exam Questions And Answers Online Store China and seventeen by professors higher of Provides Best 300-206 Free Dumps UP To 50% Off as University That but been University as the in by of or is the a Professor Harvard There that more after no in in University first-class world-class of years Most Reliable Implementing Cisco Edge Network Security Solutions Online top first Cisco 300-206 Practise Questions is first-rate hired academic ranks then Cisco 300-206 Study Guides University has Provide Discount 300-206 Self Study Will Be More Popular It Help To Pass 300-206 PDF With 100% Pass Rate probably later, universities and number world-class say Ph.D. more Harvard is, Ph.D. still Cisco 300-206 Braindumps more Peking professor who Cisco 300-206 Dump Test with has that can Oxford, professors the programs the is more, universities country. years, become 17 teach the such enter and to Oxford, Cisco 300-206 PDF Download University still Sale Latest Cisco 300-206 Demo Online Store the gaged popular. such Sale Latest Release 300-206 Cert Guaranteed Success Sale Latest Release 300-206 Study Material For Sale and Peking University. direct Peking education. Harvard doctoral few Peking

')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X