Keshillat e gjinekologes, si te trajtoni kandiden ne menyre natyrale

0 0

Gjinekologia Sara Notarantonio jep disa këshilla në lidhje me këtë infeksion që mund të shfaqet shpesh tek femrat.

Si mund të parandaloni shfaqjen e kandides?

  • Mos përdorni sfungjer gjatë larjeve vaginale;
  • Bëni pastrimin duke kaluar nga vagina në anus dhe jo e kundërta;
  • Mos përdorni deodorant intim;
  • Mos përdorni veshje intime sintetike;
  • Evitoni veshjen e pantallonave shumë të ngushta.

Kandida, çfarë është ajo?

Kandida është një infeksion kërpudhor, i cili mund të shoqërohet me kruajtje, djegie dhe irritim. Kjo gjendje mund të shoqërohet edhe me sekrecione me aromë të pakëndëshme si edhe djegie gjatë urinimit.

Ja si ta trajtoni atë në mënyrë natyrale!

  • Para se të shkoni për të fjetur mund të aplikoni një shiringë me kos në vaginë. Ai është kurues i mirë sepse përmban fermentë laktikë.
  • Bëni shpëlarje me sodë bikarbonat në mëngjes.
  • Pastroni një thelpi hudhër dhe e vendosni pa e prerë në një garzë. Më pas e vendosni në mëngjes dhe në mbremje në vaginë.
  • Përdorni kundër djegieve një krem me përbërje kamomili.
  • Shpëlahuni sa më shpesh të jetë e mundur.

Po metoda mjekësore?

Në më të shumtën e rasteve mjeku mund të përshkruajë përdorimin e disa ovulave të cilat duhet të vendosen në mbrëmje në brendësi të vaginës.

Lexoni edhe: Djegiet intime, shkaqet dhe trajtimi

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X