Bimët që  trajtojnë kapsllëkun në shtatzani

0 0

 

Rreth 50% e grave që janë në pritje të një fëmije vuajnë nga kapsllëku. Përveç ndryshimit të dietës, mund të përdoren edhe disa bimë mejkësore për të lehtësuar simptomat e kapsllëkut.

Në fakt, jo të gjitha bimët medicinale janë të këshillueshme në këtë fazë të jetës së një gruaje, por disa prej tyre duket se kanë rezultat pa efekte anësore.

Mallou

Mallou është një bimë e njohur për vetitë e saj zbutëse, qetësuese dhe inflamatore, veçanërisht te zorrët. Këto veti i atribuohen rrënjëve, përbërësit aktivë të kësaj bime.

Një çaj prej kësaj bime do të lehtësonte shumë kapsllëkun gjatë shtatzanisë.

Liri

Një alternativë tjetër që mund të përdorni janë farat e lirit. Vendosni një lugë fara lini në një litër ujë dhe lërëni në temperaturën e ambientit përgjatë natës. Mund ta konsumoni të nesërmen.

Kujdes!

Çajrat rekomandohen të konsumohen pas muajit të tretë të shtatzanisë por për më shumë qartësi dhe siguri, mos hezitoni të diskutoni me doktorin tuaj.

Lexo edhe: Kapslleku ne shtatzani, sa i rrezikshem eshte per nenen dhe femijen?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X