Aftësia pjellore, shumë më e ulët te burrat

0 0

 

Deri para pak vitesh ka pasur një besim të gabuar se infertiliteti femëror ishte mbizotërues. Kjo do të thotë që infertilitetit mashkullor dhe shkaqeve të tij nuk i është kushtuar shumë vëmendje.

Shkaqet e infertilitetit mashkullor

Azoospermia definohet si mungesa totale e spermatozoideve në lëngun seminal. Mund të ketë dy lloje:

  1. i fshehtë: më serioze, pasi ajo nënkupton një defekt në procesin e formimit të qelizave seksuale mashkullore dhe parandalon prodhimin e spermatozoideve;
  2. obstruktiv: përbëhet nga një defekt në tubulat seminifer që parandalon spermën dhe mund të rezultojë edhe si pasojë e një aksidenti ose kirurgjie.

Studime të reja për ekzaminime më pak invazive

Aktualisht, një test biopsie është i nevojshëm për të diagnostikuar azoosperminë. Por teste të tjera më pak invazive janë duke u studiuar. Dr. Marga Esbert po studion aftësinë parashikuese të faktorëve të ndryshëm për të zbuluar praninë e spermës në testikuj: niveli i hormonit gjëndër-stimulues hormon, Indeksi i Masës Trupore, madhësia e testikujve dhe patologjitë e mundshme.

Hulumtimet kanë treguar se në varësi të vëllimit testikular, mund të vlerësohet prania e spermatozoideve.

Ta dini!

Në botën perëndimore, në më pak se 40 vjet, përqendrimi spermës është përgjysmuar, duke rënë nga 99 milionë për mililitër për pak më pak se 47. Përveç kësaj, vetëm 30% e burrave evropianë kanë një cilësi optimale të spermës dhe 25% mezi arrijnë mjaftueshmërinë.

Lexo edhe: Infertiliteti mashkullor, nje ne kater cifte nuk e marrin ne konsiderate


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X