Une enderroj femijen tim

0 0

Të ëndërrosh për fëmijën që pret të sjellësh në jetë gjatë shtatëzanisë është shumë normale dhe emocionuese. Kjo është diçka që ndodh kryesisht gjatë trimestrit të fundit të shtatëzanisë, kur barku fillon të bëhet më i madh dhe fëmija është dukur më qartë gjatë ekografive. Muajt e shtatëzanisë nuk janë të rëndësishëm vetëm për zhvillimin e fëmijës por edhe për nënën, kjo pasi gjatë muajve të shtatëzanisë ajo mësohet me ndryshimin e madh që është duke ndodhur në jetën e saj, me rolin e saj të ri duke qënë kështu në gjendje të presë fëmijën e saj në mënyrën e duhur.

Çfarë rëndësie kanë ëndërrat?

Ëndërrat nuk janë asgjë tjetër përveçse një “ndihmë” në maturimin e këtij proçesi. Nëna me afrimin e datës së lindjes do të ëndërrojë më shpesh për momentin kur do të sjellë në jetë fëmijën e saj, ta përkëdhelë, ta shikojë, ushqejë me gji, dhe madje ajo mund ta shikojë atë në ëndërr edhe në krahët e dikujt tjetër, që në më të shumtën e rasteve mund të jetë babai.

Nëna duhet të përballet me një “traumë”: ndarjen

Nëna ka frikë se fëmija i saj do të “merret” nga personat e tjerë, pra ai nuk do të jetë më vetëm i saj. Kjo “traumë” do të bëhet edhe më e theksuar kryesisht nëse nëna do të ketë vështrësi në gjidhënie si edhe për shkak të ndryshimit hormonal, apo depresionit post-partum. Nëna duhet të mësohet të “ndajë” fëmijën e saj edhe me persona të tjerë. Kjo nuk do t’ju heqë asnjë pjesë nga të qënit nënë. Vendin tuaj nuk jua zëvendëson asnjë njeri!

Lexoni edhe:

Burrat dhe grate, te ndryshem edhe ne enderra

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X