Të vjellat në shtatzani, pse zhduken pas muajit të tretë

0 0

Të përzierat e të vjellat konsiderohen simptoma tipike e shtatzënisë (rreth 80% e grave vuajnë), që zakonisht tenton të vazhdojë për tre muajt e parë dhe pastaj (përveç rasteve të rralla) zhduket në tremujorin e dytë.

Ndjenja e të përzierave

Në përgjithësi ndjenja e të përzierave është më e fortë në mëngjes, në kohën e zgjimit, por mund të ndodhë edhe gjatë ditës. Për ta larguar ose parandaluar atë, ju rekomandojmë të hani disa biskota të thata.

Neveria për ndryshimet e ushqimit

Ndjenja e neveritjes për ushqimin (veçanërisht ato me yndyrë) shpesh shoqërohet nga një ndryshim plotësisht i paparashikueshëm i aromave. Ka gra që e pëlqejnë kafen dhe që, gjatë shtatzanisë, kafja ju duket e neveritshme, të tjera që më parë kanë dashur ta parfumosen dhe që tani nuk mbajnë më asnjë lloj aromë, apo të tjera që “çmendeshin” për ëmbëlsirat dhe që tani ata nuk mund t’i shohin më …

Hormoni beta-HCG

Duket se faji për të përzierat dhe ky ndryshim i papritur i shijes është për shkak të gonadotropinës korionike (HCG), hormonit të prodhuar që nga konceptimi që lejon të mirëmbahet në organizmin e nënës së ardhshme një mjedis i favorshëm për rritjen e fetusit.

Hormoni HCG, i cili ka si detyrë të stimulojë vezoret për të prodhuar sasi të mëdha të progesteronit, vepron në tremujorin e parë të shtatzanisë dhe pastaj gradualisht zvogëlohet. Kjo shpjegon pse të vjelljat dhe ndryshimet në shije dhe aroma zakonisht zhduken ose në çdo rast zvogëlohen dukshëm duke filluar nga muaji i katërt.

Lexo edhe: Çfarë mund të bëjë partneri për t’ju lehtësuar të vjellat e mëngjesit?Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Gjinekologia Isufaj: Teknologjia e fundit...

Gjinekologia Dr. Tefta Isufaj ka thënë se teknologjia e fundit po mundëson diagnostikimin pa rrezik aborti të çrregullimeve tek gratë shtatzëna. Diagnostikimi i çrregullimeve kromozomale mundësohet nga Testi NIFTY Plus...

Niset për në spital, nëna...

Lindja para derës së shtëpisë Nuk kishte kohë për të hipur në makinë për të shkuar në spital. Kështu lindi Marta, 43 vjeçe, para derës së shtëpisë së saj. Ndodhi...

Çfarë të zgjedhim: Testin Nifty...

Shtatzënia, si një pritje e lumtur përfshin edhe vendime të mëdha, në mesin e të cilave bën pjesë edhe zgjedhja e kontrolleve dhe kryerja e testeve prenatale. Që t’ua lehtësojmë...

Si ndikon aneuploidia e kromozomeve...

Gjininë tonë e përcaktojnë kromozomet seksuale - tek femrat janë kromozomet XX, te meshkujt XY. Kur është prezent kromozomi shtesë apo njëri mungon, paraqiten parregullsi të kromozomeve te gjinise ....

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X