Të vjellat në shtatzani, pse zhduken pas muajit të tretë

0 0

Të përzierat e të vjellat konsiderohen simptoma tipike e shtatzënisë (rreth 80% e grave vuajnë), që zakonisht tenton të vazhdojë për tre muajt e parë dhe pastaj (përveç rasteve të rralla) zhduket në tremujorin e dytë.

Ndjenja e të përzierave

Në përgjithësi ndjenja e të përzierave është më e fortë në mëngjes, në kohën e zgjimit, por mund të ndodhë edhe gjatë ditës. Për ta larguar ose parandaluar atë, ju rekomandojmë të hani disa biskota të thata.

Neveria për ndryshimet e ushqimit

Ndjenja e neveritjes për ushqimin (veçanërisht ato me yndyrë) shpesh shoqërohet nga një ndryshim plotësisht i paparashikueshëm i aromave. Ka gra që e pëlqejnë kafen dhe që, gjatë shtatzanisë, kafja ju duket e neveritshme, të tjera që më parë kanë dashur ta parfumosen dhe që tani nuk mbajnë më asnjë lloj aromë, apo të tjera që “çmendeshin” për ëmbëlsirat dhe që tani ata nuk mund t’i shohin më …

Hormoni beta-HCG

Duket se faji për të përzierat dhe ky ndryshim i papritur i shijes është për shkak të gonadotropinës korionike (HCG), hormonit të prodhuar që nga konceptimi që lejon të mirëmbahet në organizmin e nënës së ardhshme një mjedis i favorshëm për rritjen e fetusit.

Hormoni HCG, i cili ka si detyrë të stimulojë vezoret për të prodhuar sasi të mëdha të progesteronit, vepron në tremujorin e parë të shtatzanisë dhe pastaj gradualisht zvogëlohet. Kjo shpjegon pse të vjelljat dhe ndryshimet në shije dhe aroma zakonisht zhduken ose në çdo rast zvogëlohen dukshëm duke filluar nga muaji i katërt.

Lexo edhe: Çfarë mund të bëjë partneri për t’ju lehtësuar të vjellat e mëngjesit?
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Rrëfimi i dhimbshëm, Meghan Markle...

Meghan Markle paska mbajtur gjatë kësaj kohe një sekret të dhimbshëm për të e për familjen e saj. Ajo ka zbuluar së fundmi se ka ka kaluar një abort gjatë...

Djalë apo vajzë? Si dhe...

Në çdo kulturë hasim metoda të ndryshme, interesante, dhe disa prej tyre, në raste të caktuara janë në mënyrë befasuese të sakta në parashikimin të gjinisë së foshnjës. Cilat janë...

Rritet numri i shtatzanive në...

Në shekujt e kaluar shtatzanitë në rrezik ishin një ngjarje e shpeshtë, për shkak të kequshqyerjes, njohurive të kufizuara obstetrike, dhe smëundjeve më të shpeshta të kohës, por më vonë...

Jeni në pritje të një...

Lajmi që jeni në pritje të një fëmije është një nga lajmet më të magjike në jetën e çdo femre. Por çfarë mund të bëni dhe si të përgatiteni për...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X