loading

Shtatzënia, pse duhet t’i kushtohet vëmendje stresit të babait

Baballarët e stresuar dhe të shqetësuar gjatë shtatzënisë kanë më shumë gjasa që të kenë fëmijë me çrregullime emocionale dhe me çrregullime të sjelljes.
0 0

Në krahasim me bashkëmoshatarët e tyre, fëmijët që kanë baballarët e stresuar do të jenë më kapriçozë, më të shqetësuar dhe më të frikësuar nga situatat e panjohura.

Pasojat te fëmijët

Studimi u krye nga studiues në Universitetet e  Kembrixhit, Birmingham, Neë York dhe Leiden dhe u shfaq në revistën Development & Psychopathology, ndërsa është i pari që shqyrton ndikimin tek fëmijët jo vetëm të stresit të nënave por edhe të baballarëve përpara dhe pas lindjes.

Studiuesit vlerësuan 438 prindër në shtatzëninë e tyre të parë, duke u dhënë atyre pyetësorë, dhe më pas fëmijët e tyre në 14 dhe 24 muaj të jetës. Doli që edhe mirëqenia mendore e baballarëve është thelbësore për të ardhmen e fëmijëve. Për më tepër, i njëjti studim zbulon për herë të parë që edhe konflikti në çift ndihmon në shpjegimin e disa problemeve emocionale tek fëmijët shumë të vegjël.

Më shumë rreziqe nga depresioni

Deri më tani përvojat e atyre që bëhen baballarë për herë të parë janë lënë mënjanë ose janë trajtuar të ndara nga përvojat e nënave. Në realitet, vështirësitë në marrëdhëniet e para të fëmijës me nënën dhe babain mund të kenë efekte afatgjata. Tashmë studimet e tjera kishin treguar se: stresi i përjetuar nga baballarët gjatë shtatzënisë së partneres së tyre, por edhe pas lindjes së fëmijës, mund të ndikojë në zhvillimin e trurit të fëmijëve, duke i predispozuar ata ndaj problemeve të tilla si depresioni.

Mbështetje e rëndësishme

Hulumtimi tregon gjithashtu se si një ambient stresues gjatë viteve të para të jetës mund të ushtrojë një efekt sinergjik me pasoja personale ndaj stresit të përcaktuar nga sfondi gjenetik i një personi (disa variante gjenesh mund t’i bëjnë disa fëmijë më të prekshëm se të tjerët për zhvillimin e psikopatologjive siç është depresioni) . Mesazhi është që të mos lihen vetëm nënat dhe baballarët që do të bëhen prindër. Rezultatet nxjerrin në pah nevojën për një mbështetje më të shpejtë dhe efektive të çifteve për t’i përgatitur ato më mirë për kalimin në prindërim dhe për të garantuar një zhvillim të shëndetshëm të fëmijës.

Lexo edhe: 10 Mënyra për të shijuar shtatzëninë (pavarësisht nga historitë horror që mund të dëgjoni).


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Skleroza e shumëfishtë, a mund...

Të prekurit nga skleroza e shumëfishtë, një sëmundje që prek sistemin nervor dhe mund të çojë në paaftësi të rëndë, janë mbi të gjithë të rinjtë mes moshës 20 dhe...

Përdorni këtë ilaç në shtatzani?...

Tilenoli është një prej medikamenteve kundër dhimbjes, për të cilët mjekët thonë se është i sigurt për gratë që ta përdorin gjatë gjithë shtatzanisë. Por një studim i kohëve të...

Nuk kishte biletë, nxjerrin nga...

Ngjarja ka ndodhur në La Spezia, në Liguria. Francesca Pennucci, 45 vjeçe, është në muajin e nëntë të shtatzanisë. Ajo u përpoq të blinte biletën e autobusit kur tashmë kishte...

Mungojnë mjekët anestezistë, nëna humb...

Një dramë ka ndodhur në Vibo Valentia. Pasi u dërgua në shtëpi për shkak të mungesës së anestezistëve në spital, një grua humbi fëmijën që priste. Por spitali përmes një...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X