Ndryshimet e shtatzanisë së dytë nga e para, rrëfimi emocional i një nëne

0 0

Kendra Tierney është një nënë amerikane e 8 fëmijëve dhe ka një blog ku u vjen në ndihmë gjithë nënave me informacion të vlefshëm për to. Një shkrim i saj mbi gabimet që bëjnë nënat në shtatzani ka nxitur reagime nga gjithë nënat e tjera. Një prej tyre ka rrëfyer historinë e saj për mënyrat e ndryshme sesi ka përjetuar secilën shtatzani e gabimet që ka shmangur në të dytën.

Shtatzania e parë

Emocionet

Ajo rrëfen se shtatzania e parë ishte një eksperiencë tërësisht ndryshe nga çdo gjë që kishte ndodhur më parë, emocionuese dhe e bukur. Ditët e para së bashku me të shoqin blenë pafundësisht rroba e lodra për fëmijën, shpesh edhe të panevojshme. Çdo javë çifti realizonte sete fotografike për të pasqyruar etapat e ndryshme të shtatzanisë.

Frikërat e shtatzanisë së parë

Shtatzania e parë përveç emocioneve të bukura, u karakterizua nga shumë frikëra e pasiguri. Blogerja rrëfen se ka kryer të gjitha testet e mundshme edhe ato që nuk ishin të detyrueshme, duke e ekzpozuar veten dhe fëmijën ndaj ultratingujve. Shtatzania e saj ishte në rrezik dështimi e për këtë arsye, frika ishte edhe më e madhe. Ndërsa në gjysmën e dytë të shtatzanisë, mjekja i komunikoi se mënyra e vetme që ajo të sillte në jetë fëmijën ishte përmes operacionit. “Kam qarë shumë herë për këtë fakt. Isha përgatitur që do bëja patjetër lindje natyrale, sepse është më e shëndetshme për nënën dhe fëmijën”- shkruan nëna e re. Frika që më transmetuan dhe kërkimet e mia në internet më humbën besimin se gjërat do të shkonin mirë, por fatmirësisht gjithçka përfundoi me sukses”- vazhdon ajo.

Pas shumë tentativash që të kryente lindje natyrale, ajo nuk ia doli dhe e solli vajzën në jetë përmes prerjes cezariane.

“Kisha frikë të lindja fëmijë tjetër”

Pavarësisht se ekzaminimet në shtatzani kanë qenë të nevojshme, frika dhe shqetësimi që i shkaktoi shtatzania e parë, e bënë atë t’i trembej një shtatzanie të dytë. Sipas saj, shtatzania është një eksperiencë shumë e bukur, por shpesh gratë e shohin si aftësi të kufizuara, që duhen mbajtur nën kontrollë e testime çdo javë. Kjo e bën një nënë të ketë frikë për një eksperiencë të dytë.

Shtatzania e dytë

Si janë emocionet gjatë shtatzanisë së dytë?

Në ndryshim nga shtatzania e parë, e dyta nuk ishte aq emocionuese. Sigurisht u kujdesën që fëmijës të mos i mungonte asgjë, por tashmë e dinin çfarë ishte e nevojshme dhe çfarë jo. Madje, nëna shprehet se shpesh harronte se po priste një fëmijë tjetër, sepse i duhej të kujdesej për fëmijën e parë.

Menaxhimi i frikës

Në shtatzaninë e dytë, ajo tregon si rifitoi besimin se gjërat do të shkonin mirë e nuk iu nënshtrua analizave çdo javë, pasi ankthi i tyre nuk do ta lejonte të shijonte qetësisht rritjen e bebit në bark. Shtatzaninë e pranoi si një pjesë normale të jetës, duke jetuar normalisht jetën e duke kryer aktivitete si vrapi, puna, apo konsumi i kafes.

Edhe për mënyrën e lindjes nuk u shqetësua më, pavarësisht se dëshironte të bënte lindje natyrale, pranoi gjithçka që ishte më e mira për të dhe për vajzën.

Pas shtatzanisë

Edhe stresin pas lindjes së dytë ishte në gjendje ta menaxhonte më mirë, duke mos u shqetësuar për ritmet me të cilat po vinte në formë, pa e vënë veten nën presion.

Lexo edhe: Cfare me mesoi shtatzania dhe memesia


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X