Lindja para kohe, tre kushtet qe reduktojne rrezikun

0 0

Sipas Emily De Franko dhe kolegëve të saj në spitalin “Children’s hospital medical center” ekzistojnë disa faktorë që ndikojnë në mënyrë të drejtpërdrejt në lindjen e parakohshme, pra para javës së 37 të shtatzanisë.

Për çfarë bëhet fjalë?

Pesha trupore e gruas

Ndikon negativsht qoftë nëse pesha është shumë e madhe apo shumë e vogël. Nëse pesha që do të merrni  në shtatzani do të jetë shumë e madhe ose shumë e vogël do të përbëjë problem.

Koha jo e mjaftueshme e pushimit midis një shtatzanie dhe tjetrës

Sipas të dhënave të paraqitura nga mjekët, intervali më i përshtatshëm i referohet kohës prej 12-24 muajsh nga shtatzania parardhëse, dhe rreziku do të jetë më i lartë nëse shtatzania do të ndodhë brenda vitit pas lindjes. Ai do të rritet edhe nëse kalojnë dy vjet nga shtatzania e parë.

Rëndësia e BMI-së trupore

Pra i përmasave tuaja trupore. Mjeku juaj duhet të llogarisë BMI tuaj dhe në varësi të kësaj pesha juaj duhet të përshatet. Nëse keni një BMI më të madhe se 30 do të jeni më të rrezikuara, si edhe nëse keni një BMI më të vogël se 18.5. Midis 18.5 dhe 24.9 konsideroheni me një BMI normale.

Pesha duhet të jetë:

  • 12,5-18 kg për ato gra me BMI nën 18,5;
  • 11,5-16 kg për ato gra me BMI midis 18,5 dhe 24,9;
  • 7-11,5 kg për ato gra me BMI midis 25 dhe 29,9;
  • 5-9 kg për ato gra me BMI mbi 30.

Lexoni dhe: Si ndikon lindja e parakohshme ne shendetin e femijes?

Llogarit peshen sipas BMI ose formules Brocca


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X