Gjate shtatzanise… bebi juaj e ndien dashurine qe i jepni

0 0

Gjatë shtatzanisë prekja e barkut është një prej gjesteve që nëna e ardhshme bën më shpesh, por a e dini se bebi juaj e ndien çdo prekje që ju i bëni barkut tuaj? Nga ana tjetër nëna në çdo prekje që i bën barkut, ndien më shumë lëvizjet e tij dhe për pasojë mendon edhe më shumë në lidhje me momentin që do ta ketë në krahë.

A e diferencon fëmija prekjen e nënës nga ajo e dikujt tjetër?

Sipas një studimi, po! Ai studim është kryer në Dundee të Skocisë dhe është publikuar në revistën “Infant Behavior and Development”, i cili i ka nxjerrë përfundimet duke përdorur ekografi 3D për të parë reagimin e 28 fetuseve në trimestrin e dytë dhe të tretë.

Si ka qënë përfundimi?

Fetusi do të vepronte në mënyrë ndryshe në momentin që barku do të prekej nga dora e nënës dhe madje ai në këtë moment afrohej në murin e uterusit, sikur dukej se kërkonte të shijonte më pranë përkëdheljen e nënës. Reagimet kanë qënë më të qarta në trimestrin e tretë, pra në momentin kur ai ka qënë më i zhvilluar për të dalë në botën e jashtme.

Sipas studimeve fëmija në trimestrin e tretë reagon më mirë pasi e kanë më të zhvilluar sistemin nervor qëndror, dhe për pasojë e kuptojnë më mirë pozicionin e tyre në lidhje me hapësirën, pra e kuptojnë që ndodhen brenda barkut të nënës. Pra bebi e njeh dorën e nënës ende pa ardhur në jetë!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Udhërrëfyesi për testin prenatal: Cili...

Nga ultratingulli e deri te testi NIFTY - nënat e ardhshme kanë një gamë të gjerë të testeve plotësuese, për të larguar frikën rreth shëndetit të fëmijës. Nga çdo dëshirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X