Fetusi ka keqformime? Mjeku mund të gabojë, kërkoni gjithmonë një mendim të dytë

Në shumicën e rasteve, për fat të mirë keqformimet e fetusit nuk konfirmohen kur prindërit e ardhshëm vazhdojnë analizën e thelluar, duke iu drejtuar specialistëve të tjerë për një “opinion të dytë”, ose një mendim të dytë bazuar në gjetje të reja.
0 0

25% e grave shtatzëna marrin një diagnozë të sëmundjeve të fetusit, të lidhura me keqformime ose defekte të lindjes në fëmijën e palindur, ose madje edhe “dyshimi” i vetëm për praninë e një “problemi të vogël” gjatë kontrolleve të ndryshme rutinore. Diagnoza apo edhe dyshimet që në mënyrë të pashmangshme bëjnë që një numër shumë të madh i grave dhe çifteve të shqetësohen për atë që mund të ndodhë me fëmijën e tyre. Por, në shumicën e rasteve, për fat të mirë ato nuk konfirmohen kur prindërit e ardhshëm vazhdojnë analizën e thelluar, duke iu drejtuar specialistëve të tjerë për një “opinion të dytë”, ose një mendim të dytë bazuar në gjetje të reja.

Rëndësia e “mendimeve të dyta”

Kjo është arsyeja pse, siç sqaron Claudio Giorlandino, gjinekolog dhe drejtor i Kolegjit Italian të Mjekësisë Fetale Maternale, në Romë në qendrat Altamedica, lindi projekti i Opinionit të Dytë, i cili vë në dispozicion të nënave të ardhshme “përvojën, pajisjet më të mira dhe njohuri të lirë shkencore për të pasur një ‘mendim të dytë’ në rast se diagnostikohen patologji te fetusi”. Qëllimi është të japim një mendim të dytë për diagnozën për ta përsosur atë ose siç ndodh më shpesh – për ta përjashtuar atë.

Qendra shumë të specializuara

“Mendimi i dytë” përfshin një raund të ri vlerësimesh që kërkohen nga prindërit ose specialistët e ardhshëm kur përballen me diagnoza ose sëmundje të dyshuara të fetusit. “Është një zakon shumë i njohur në vendet anglo-saksone vazhdon Giorlandino. Këto janë konsulta që synojnë të sqarojnë dyshimin specifik që del nga vrojtimi i parë dhe kanë tendencë për të përsosur diagnozën ose, siç ndodh shpesh, e përjashtojnë atë. Sidoqoftë, ato shpesh janë shumë të vështira për t’u marrë, veçanërisht në afat të shkurtër dhe me ekspertë në diagnozën prenatale. Qendrat duhet të jenë shumë të specializuara, me mijëra raste që ndiqen dhe gjejnë zgjidhe”.

Mendimet e dyta që jepen në lidhje me diagnozën ose dyshimet e patologjive të fetusit duhet t’i lënë pacientët të lirë të zgjedhin nëse duhet të vazhdojnë me shtatzaninë pa kushte etike ose ndjenja faji.

Lexo edhe: Kur dhe perse kryhet rezonanca magnetike e fetusit?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X