Ende pa marrë përgjigjen a analizave, njerëzit më thoshin aborto fëmijën

0 0

Pak ditë më parë, në inbox-in e faqes sonë erdhi një mesazh shumë i ndjerë nga një nënë në pritje. Gruaja shtatzanë tregonte me dhimbje se në javën e tetë të shtatzanisë mësoi se ishte mbartëse e talasemisë dhe kishte dyshime se kjo gjë mund të ishte trashëguar te foshnja në barkun e saj. Në këtë moment, gjithë lumturia e saj i la vendin dyzimeve, trishtimit dhe shumë komenteve negative nga njerëzit që e rrethonin.

“Para 3 muajsh mora vesh që do bëhesha nënë. Ishte gjëja më e bukur në jetë, ishte lajmi më i bukur për mua. 8 javëshe bëra analizat e para dhe nga analizat mora vesh që kisha talesemi të trashëguar, isha mbartëse, doktori më tha që të njëjtat analiza duhet të bëjë dhe bashkëshorti im, dhe kështu i bëri edhe ai dhe kur morën përgjigjen, të njëjtin problem kishte dhe bashkëshorti im. Doktori tha duhet të bëni një analizë që bëhet në Tiranë amniocentezë, në qoftë se nuk e bëni, ka shumë mundësi që fëmija të lindë me probleme si mungesë gjaku, sindromë ose mungesë lëngjesh në kocka dhe shumë sëmundje të tjera. Në qoftë se fëmija ëshë mbartës i të dyve lind 25% me probleme, në qoftë se ëshë vetëm mbartës i njërit prej jush nuk do ketë asnjë problem, do jetë fëmijë i shëndetshëm. Në atë moment vetëm qaja me zemër s’mund t’a shpreja, dola nga klinika përqafova bashkëshortin fort dhe fillova të qaja ai tha mos u merzit, unë jam me ty sido që të dalin analizat do e përballojmë bashkë. Shkuam në shtëpi, të gjithë filluan të bënin fjalë, kanë gati një javë që thjesht flasin. Më thonë nëna e burrit, kunata, të gjithë po qe i sëmurë hiqe, pse mban femijë të sëmurë. E kanë shumë të lehtë, por pse ndjellin ters, po sikur të dalin analizat mirë si do ia bëjmë ne? Pse flasin kot, a kanë ndërgjegje këta njerëz a kanë shtëpi, s’kanë zemër?

Sa njerëz të ligj paska kjo botë, ai është një vendim që më përket mua dhe bashkëshortit tim, jo të tjerëve”.

Ky ishte mesazhi i nënës në fjalë, i cili është pasuar nga shumë komente inkurajuese dhe shpresëdhënëse për të. Pjesa më e madhe e nënave komentuese uronin që gjithçka të shkonte mirë, duke u solidarizuar me problemin e saj, e duke kritikuar këdo që nxiton të thojë një fjalë të keqe, përpara se t’i gjendet pranë në këtë moment të vështirë.

Ndërsa disa të tjera, i kanë dhënë një fije shpresë nënës në pritje, duke i treguar raste të ngjashme ose të njëjta që kanë rezultuar me fëmijë të shëndetshëm.

Pra, është e qartë se një vendim i tillë i përket vetëm prindërve të fëmijës dhe askush nuk ka të drejtë të ndikojë, por mbi të gjitha askush nuk mund të flasë në kushte të tilla, kur gjendja e fëmijës ende nuk dihet.

Lexo edhe: Video/ Ledia Tahiraj: Përse vendosa të ndjek instiktin e nënës


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X