loading

Rrëfimi nënës së re : Ja pse mbas abortit spontan vendosa te zgjedh Nifty…

“Doja të dëgjoja tingullin më të bukur në botë, por rrahjet e zemrës nuk ndiheshin”
0 0

Afro 4 milionë shtatzëna kanë vendosur ta bëjnë testin joinvaziv prenatal NIFTY. Ky test qe në javet e para të shtatzanisë, në mënyrë të sigurt zbulon sëmundjet më të shpeshta kromozomale të fetusit, pa rrezik për abort spontan me saktësi më të madhe se 99%.

Në Evropë dhe vitet e fundit edhe në Shqiperi çdo ditë e më shumë prindërit e ardhshëm ardhjen në jetë të fëmijës së tyre ua besojnë ekspertëve që qëndrojnë prapa testit NIFTY. Sigurinë dhe thjeshtësinë e tij e vërteton fakti që për këtë test nënat e ardhshme po vendosin ta kryejne çdo ditë e më shumë.

Kemi biseduar me shtatzënën 23-vjeçe, Elona, e cila refimin e saj e fillon kështu: “Kur mbeta shtatzënë kam dëgjuar shumë për testin Nifty. Shtatzania ime e parë ka përfunduar me abort spontan. Gjatë ekzaminimit të parë kam pasur dëshirë ta dëgjoj tingullin më të bukur në botë, por nuk kishte rrahje. Me shtatzëninë e ardhshme pikërisht për këtë nuk kam pasur dyshime, nëse dua ta bëjë këtë test apo jo”.

Meqë amniocenteza nuk ka ardhur aspak në mendje për shkak të rrezikut nga aborti spontan, vendimi për testin Nifty ka qenë plotësisht logjik.

“Më e rëndësishme ka qenë që testi nuk paraqet kurrfarë rreziku për bebin, sepse është joinvaziv. Për testin NIFTY nevojitet thjesht marrja e gjakut të nënës, njëlloj si analizat rutinë. Pas përvojës nga shtatzania e parë, nuk kam dashur t’ia lë rastit…”

Testi NIFTY është testi më i kompletuar në treg, vitin e kaluar është shtuar paneli i zgjeruar i çrregullimeve kromozomike. Kështu që tani me trisomitë më të shpeshta (Edwards, Patau dhe sindromën Down) plotësohet me 60 sindroma të delecioneve dhe duplikacioneve, detekton gjithashtu edhe aneuploditë e kromozomeve të gjinisë. Sipas dëshirës së shtatzënës mund të përcaktohet edhe gjinia.

Çmimet e testeve dallojnë varësisht nga numri i anomalive të testuara: nga 390 euro për testin themelor NIFTY bazik e deri në 650 euro për testin NIFTY Plus, që është testi më i kompletuar në botë. Gjithashtu kompanitë e sigurimeve shëndetësore e mbulojnë pagesën e testit NIFTY.

Elonen, 23-vjeçe e ka telefonuar mjekja pas gjashtë ditëve.“Pas pak ditëve kam marrë telefonatën, që kanë arritur rezultatet. Të nesërmen së bashku me bashkëshortin jemi nisur për tek mjekja, e cila na tha se rezultatet janë të shkëlqyera, dhe se nuk kanë detektuar asnjë parregullsi kromozomale. Që të dy kemi qenë kureshtar lidhur me gjininë e fetusit, kështu që me informatën për shëndetin gjithashtu e kemi kuptuar që pas disa muajve do të na bashkohet edhe një vajzë e vogël”.

Testi NIFTY prindërve të ardhshëm u mundëson qysh në javën e 10 të shtatzanisë të dinë më tepër për shëndetin gjenetik të frytit të tyre. Është shumë i mirë për shtatzënat të cilat kanë arritur shtatzëninë me inseminimin artificial apo me vezë të dhuruara (IVF), por edhe për shtatzënat që bartin binjakë.

Çdo ditë dhe më shumë nënat e ardhshme konfirmojnë numrat në rritje që prindërit në të gjithë botën zgjedhin testin Nifty. Shtatzënia dhe përgatitja për lindjen e foshnjës merr një kuptim të ri kur e dini që foshnja e juaj do të lindë e shëndetshme, dhe këtë na e konfirmojnë prindërit që e kanë bërë testin Nifty.

“Testin Nifty do ta bëj gjithashtu në shtatzëninë e ardhshme, dhe ja sugjeroj çdo nene në pritjen e embël”, përfundon Elona.

Për më shumë informacion, si edhe për çmimet e testit NIFTYvizitoni faqen niftytest.alprofilin në Instagram nifty_test_albaniallogarinë në Facebook Nifty test Albania dhe sigurisht mund të kontaktoni përfaqësuesit për Shqipërinë: +355686077644 dhe Kosovën për çdo pyetje që mund të keni.

Lexoni edhe: NIFTY| Kontrollet që duhet t’i kryeni tek mjeku sipas javëve të shtatzënisë 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Artikull i Sponsorizuar/ Procedura e...

Testin Nifty e kanë bërë gati 5.000.000 shtatzëna në gjithë botën, asnjëra nuk ka pasur shqetësime apo risk. Testi Nifty kryhet shumë thjeshtë me marrjen e gjakut nga vena -...

Shkon të bëjë ultratinguj dhe...

Kur Lyanna Carrington po bënte ultratingujt e radhës në javën e  24, gjëja e fundit që priste ishte të shihte një pamje fantazmë të foshnjës së saj, duke u dukur...

Ndërrimi i shtëpisë gjatë shtatzanisë,...

Ndryshimi i shtëpisë gjatë tre muajve të parë të shtatzanisë, me stresin që mund të shkaktojë ky veprim, është një nga arsyet e një rreziku të shtuar të lindjes së...

Kur partneri është “shtatzanë”/ VIDEO

Nëse ndonjëherë keni provuar t'i shpjegoni një mashkulli - veçanërisht nëse ai është partneri juaj - çfarë do të thotë të jesh shtatzënë, do ta gjeni veten me aktoren kanadeze...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X