Dhimbje nga uria gjatë shtatzanisë – gjithçka që duhet të dini

A jeni në tremujorin e dytë të shtatzënisë? A keni përjetuar dhimbje urie ekstreme në periudha të çuditshme, për shembull gjatë mesnatës? A ju shqetësojnë këto dhimbje urie të forta?
0 1

Një grua shtatzënë zakonisht përjeton dëshirat ekstreme për ushqim gjatë tremujorit të dytë të shtatzënisë. Mundohuni të menaxhoni këto ndjenja bezdisëse duke ngrënë disa ushqime të shëndetshme dhe ushqyese.

Cilat janë rreziqet e urisë?

Dhimbja nga uria ndodh në pjesën e poshtme të barkut, për shkak të një ndjenje të fortë të urisë. Veshja e brendshme e stomakut irritohet, dhe ju përfundoni duke dëshiruar ushqim.

Gjatë shtatzanisë, stomaku zbrazet pas tretjes. Kur stomaku juaj është bosh, muret fshihen kundër njëri-tjetrit, dhe rreshtimi i stomakut pëson acarim intensiv. Fërkimi i mureve çon në një ndjesi të dhimbshme dhe kërcëllimë, ose një goditje urie.

Mënyra më e mirë për të kapërcyer pengesat nga uria është të hani ushqim në kohë. Mos e mbani stomakun bosh; hani racione të vogla në intervale të rregullta kohore.

Shkaqet e dhimbjeve nga uria gjatë shtatzanisë

  • Rritja e foshnjës

Ndërsa arrini në tremujorin e dytë ose të tretë të shtatzanisë, fëmija juaj rritet me shpejtësi. Foshnja ka nevojë për sasi të madhe ushqimi për zhvillim. Nëse nuk konsumoni mjaft kalori, mund të vuani nga dhimbje të forta urie dhe mund të jetë e dëmshme për rritjen e fetusit.

  • Pirja e shumë lëngjeve

Lëngjet janë të domosdoshme gjatë shtatzanisë. Sidoqoftë, duhet të kontrolloni sasinë e lëngut që konsumoni, pasi uji i tepërt mund të tendosë veshjen e brendshme të stomakut dhe të çojë në dhimbje urie të forta. Pra, pini lëngje, por mos e teproni.

  • Ushqimi pikant

Gratë shtatzëna duhet të shmangin konsumimin e ushqimeve shumë pikante. Erëzat irritojnë veshjen e brendshme të stomakut dhe çojnë në dhimbje të forta fizike.

  • Nuk keni përtypur ushqimin si duhet

Është e rëndësishme që të përtypni ushqimin siç duhet. Përtypja eliminon problemin e dispepsisë gjatë shtatëzanisë, dhe ju bën të ndjeheni të ngopur.

Si të menaxhoni dhimbjet nga uria gjatë shtatzanisë së hershme?

  1. Hani shpesh. Mundohuni të konsumoni më pak sasi ushqimesh në intervale të rregullta. Nëse e mbani stomakun bosh për një kohë më të gjatë, veshja e brendshme e stomakut ndjehet e irrituar dhe ju pësoni dhimbje të forta urie. Shumica e dietologëve sugjerojnë që gratë shtatzëna të konsumojnë ushqim çdo 2-3 orë.
  2. Mbani ushqime në çantën tuaj. Nëse jeni duke pritur një bebe, por duhet të shkoni në zyrë, sigurohuni që të mbani ushqime në çantën tuaj të tilla si fruta të thata ose biskota. Kurdoherë që të ndjeheni të uritur, mund të hani këto ushqime të shijshme për t’u ngopur.
  3. Qëndroni të hidratuara. Është e rëndësishme të qëndroni të hidratura gjatë shtatzanisë. Dehidratimi mund të çojë në probleme të shumta shëndetësore.

4. Bëni një plan dietik të mençur. Produktet ushqimore të pasura me fibra ndihmojnë në eliminimin e tretjes dhe trajtimin e kapsllëkut. Për më tepër, këto ushqime të pasura me fibra mbushin stomakun tuaj dhe ju mbajnë më të ngopur. Ndjenja e ngopjes zvogëlon dhimbjet e urisë. Nëse jeni të uritur dhe hani pas mesnatës, zgjidhni ushqime që mund të treten lehtë. Mund të provoni çaj bimor, ose një tas me drithëra dhe me qumësht.

Lexo edhe: 7 Arsyet pse është mirë të jeni shtatzënë në verë  1. Dhimbje nga uria gjatë shtatzanisë – gjithçka që duhet të dini – pergrate.al

    […] Dhimbje nga uria gjatë shtatzanisë – gjithçka që duhet të dini||Klikoni ketu per te lexuar ar… […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shumë pranë kurës që fëmija...

Testuar në një grup majmunësh, një trajtim i ri bazuar në një dozë të vetme të dy antitrupave, rezulton i aftë për të parandaluar transmetimin e HIVit nga nënat e...

Koronavirusi në shtatzani, a ka...

Koronavirusi në shtatzani Siç e dimë, koronavirusi ka ardhur deri në Itali e Greqi dhe rastet e infeksionit rriten orë pas ore, si dhe frika. Gratë shtatzëna sigurisht paraqiten në...

Rreziku i trombofilisë dhe trombozës...

Në shtatzëni, rreziku i trombozës rritet sepse gjaku ka tendencë të mpikset më shumë. Gjithashtu mund të shtohen faktorë të tjerë rreziku. Pse ndodh kjo dhe çfarë duhet bërë në...

Ndotja në shtatëzëni: smogu depërton...

Ky është rezultat i një studimi të kryer nga Universiteti Hasselt në Belgjikë dhe i botuar në revistën shkencore Nature Communication. Sipas ekspertëve, hulumtimi është prova e parë që karboni...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X