A mund të ha ton peshku gjatë shtatzanisë?

0 0

Po, por përpiquni të kufizoni sasinë e tonit që hani gjatë shtatzënisë. E njëjta gjë vlen edhe kur jeni duke ushqyer me gji ose duke u përpjekur për një fëmijë.

Ekspertët rekomandojnë që të hani jo më shumë se kjo sasi çdo javë:

  • katër kuti të mesme të tonit (me një peshë prej 140g)
  • dy biftekë të freskët toni (me peshë rreth 170g)

Arsyeja për këto kufizime është se tonet përmbajnë mërkur, i cili nuk do t’ju dëmtojnë, por sasia e tepërt e tij mund të dëmtojë zhvillimin e ssitemit nervor të fëmijës.

Toni gjithashtu mund të përmbajë ndotës të mjedisit, siç janë dioksinat dhe bifenilet poliklorinuara. Kur hahen për një periudhë të gjatë kohore, këto mund të krijohen në trupin tuaj dhe mund të ndërhyjnë në zhvillimin e fëmijës.

Është e rëndësishme të bëhet dallimi midis tonit të freskët dhe tonit të konservuar. Edhe pse të dy janë të mirë për t’u ngrënë brenda kufijve të rekomanduar, toni i freskët është shumë më mirë për ju dhe fëmijën tuaj.

Ai është i mbushur me proteina, vitamina dhe minerale, dhe është një burim i mirë i acideve yndyrore omega-3, të cilat janë të rëndësishme për zhvillimin e trurit të fëmijës.

Edhe toni i konservuar është i shëndetshëm, nëse konsumohet në sasinë e lejuar, por vlerat ushqyese janë më të pakëta, për shkak të procesit të konservimit.

Lexo edhe: Efektet e konsumit te peshkut ne shtatzani tek hiperaktiviteti i femijes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Emra per vajza dhe emra...

Zgjedhja e emrit të fëmijës shpesh mund të çojë në “krizë” prindërit, në kuptimin që mendojnë se tashmë e kanë vendosur dhe më pas gjithçka kthehet sërish në fillim duke...

Tragjedi në Berat, vdesin foshnjat...

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur dje në Berat, ku dy binjakë 5-muajsh, ndërruan  jetë. Ata u dërguan në spital të pajetë dhe dyshimet e para ishin se fëmijët mund...

Si mund ta realizoni testin...

Të gjitha mikeshat tuaja flasin për testin Nifty? Keni lexuar për të nëpër forume, Facebook, dhe për më tepër nënat e ardhshme kanë shumë komente për të. Por cili eshte vendimi...

Lajm i keq për gratë...

Rregulla të reja do të zbatohen për të quajturin "turizmi i lindjes", ku gra shtatzanë udhëtojnë drejt Shteteve të Bashkuara për të lindur fëmijët atje, duke përfituar kështu nënshtetësinë amerikane...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X