A janë normale ngërçet (kontraktimet e dhimbjet) në shtatzani?

0 0

Përjetimi i spazmave/ ngërçeve/kontraktimeve në fillim të shtatzanisë mund të bëhet shkak për të përjetuar ankth. Ju mund të pyesni veten nëse kjo është vetëm shtrirje dhe rritje normale e mitrës apo shenjë e një aborti. Për shkak se ka shumë shkaqe të ngërçeve/spazmave/ kontraktimeve të muskujve të barkut dhe trupi juaj po ndryshon me shpejtësi, përgjigja nuk është gjithmonë e qartë. Edhe pse ngërçet ndonjëherë mund të tregojnë probleme, ngërçet e lehta dhe kalimtare në fillim të shtatzënisë janë zakonisht normale dhe nuk janë shenjë e abortit. Një dhimbje e tillë njihet në gjuhën e folur si “therje”. Është një dhimbje e shpejtë dhe e mprehtë në vaginë. Ndoshta nuk ka asnjë arsye të menjëhershme për shqetësim nëse dhimbja që ndjeni nuk është e fortë, e njëanshme ose e shoqëruar me gjakderdhje. Këtu janë disa udhëzime që duhen mbajtur parasysh se çfarë të bëni.

Ngërçe normale

Gjatë tremujorit të parë, trupi juaj po përgatitet për fëmijën në rritje. Këto ndryshime mund të shkaktojnë ngërçe që do të konsideroheshin normale. Zakonisht janë të buta dhe të përkohshme.

Pasi të mbeteni shtatzënë, mitra juaj do të fillojë të rritet. Ndërsa e bën këtë, ka të ngjarë të ndjeni ngërçe të lehta deri në mesatare në pjesën e poshtme të barkut ose në pjesën e poshtme të shpinës. Kjo mund të ndihet si presion, shtrirje ose tërheqje. Mund të jetë madje e ngjashme me dhimbjet tuaja tipike menstruale. Ndërsa kaloni në dy tremujorët e parë, është e mundur që të përjetoni ngërçe herë pas here. Meqenëse mitra është një muskul, sa herë që tkurret, ka potencial për një shqetësim të vogël. Kjo mund të shkaktohet nga një fshikëz e mbushur, kapsllëk, gazra ose fryrje, të cilat shumë gra shtatzëna i përjetojnë. Ngërçet mund të ndodhin edhe gjatë stërvitjes, që tregon se duhet të merrni pak kohë për të pushuar, ose pas seksit. Edhe nëse ngërçet tuaja mund të jenë normale, është diçka që duhet t’ia tregoni mjekut tuaj në takimin tuaj të ardhshëm para lindjes. Gratë shtatzëna janë gjithashtu të ndjeshme ndaj infeksioneve maja dhe infeksioneve të traktit urinar, të cilat mund të shkaktojnë ngërçe të lehta. Mjeku juaj do të dëshirojë t’i trajtojë këto sa më shpejt që të jetë e mundur për të siguruar që të keni një shtatzani të shëndetshme.

Ngërçet e mëvonshme në shtatzani

Ndërsa mitra vazhdon të rritet, ngërçet e barkut mund të shfaqen edhe më vonë gjatë shtatzanisë. Ju duhet të përjetoni më pak ngërçe gjatë tremujorit të dytë. Megjithatë, është koha kur ligamenti juaj i rrumbullakët, një muskul që mbështet mitrën, do të fillojë të shtrihet. Gjatë kësaj kohe, është normale të ndjeni dhimbje të mprehta ose dhimbje akute në pjesën e poshtme të barkut. Nëse jeni shtatzënë me binjakë ose më shumë fëmijë, prisni pak dhimbje gjatë tremujorit të dytë pasi trupi juaj krijon hapësirë shtesë për foshnjat. Kjo rritje përfundimtare (së bashku me presionin e rritur të legenit që shkakton) zakonisht nuk ndodh në një shtatzëni të vetme deri në tremujorin e tretë. Ndërsa disa ngërçe janë normale, jini në vëzhgim për shenjat e lindjes së parakohshme. Këto përfshijnë dhimbje akute shpine, presion intensiv të legenit, gjak ose lëngje nga vagina, ose më shumë se pesë kontraktime apo ngërçe në një orë.

Ngërçet jonormale

Nëse ngërçet tuaja janë të vazhdueshme ose të forta, mos hezitoni të telefononi mjekun tuaj. Është më mirë të kontrolloni çdo gjë që nuk ju duket e drejtë sesa të injoroni diçka që mund të jetë një shqetësim serioz. Në veçanti, ngërçet e rënda duhet të kontrollohen gjithmonë për të përjashtuar shtatzaninë ektopike. Sipas Akademisë Amerikane të Mjekëve Familjarë (AAFP), ajo ndodh vetëm në më pak se 2% të shtatzanive. Megjithatë, është shkaku kryesor i vdekjes për gratë në tremujorin e parë. Një shtatzëni ektopike ndodh kur veza e fekonduar implantohet jashtë zgavrës së mitrës dhe shenjat zakonisht shfaqen kur jeni shtatzënë gjashtë deri në tetë javë. Më së shpeshti shoqërohet me ngërçe të njëanshme, si dhe dhimbje në qafë ose shpatull dhe një kërkesë e vazhdueshme për të bërë jashtëqitje. Nëse mendoni se keni shenja të një shtatzënie ektopike të ndërprerë, shkoni menjëherë në urgjencë sepse mund të jetë kërcënuese për jetën. Gjithashtu, nëse ngërçi juaj duket se është i fokusuar në njërën anë të barkut të poshtëm, telefononi mjekun tuaj për të qenë e sigurt, edhe nëse ngërçi nuk është i rëndë. Nëse keni ndonjë lloj gjakderdhjeje vaginale së bashku me ngërçet në shtatzëninë e hershme, duhet të telefononi mjekun tuaj – është e mundur që të keni një abort. Këto simptoma nuk nënkuptojnë gjithmonë një abort, por mjeku duhet të jetë në gjendje të bëjë ekzaminimet e nevojshme për të kuptuar se çfarë po ndodh.

Çlirim nga ngërçet

Ka mënyra për të gjetur lehtësim nga ngërçet normale që ndodhin në shtatzëni. Shumë shpesh, mund të mjaftojë ndryshimi i pozicionit ose qëndrimi ulur apo shtrirë për pak kohë për të pushuar. Ndonjëherë, ngërçet janë një shenjë se jeni duke u lodhur shumë ose jeni e stresuar. Dedikojini disa minuta vetes për të ndihmuar trupin dhe mendjen të qetësohet. Provoni të qetësoheni duke përdorur teknika relaksimi si meditimi ose frymëmarrje e kontrolluar. Shumë gra zbulojnë se një banjë gjatë natës bën mrekulli. Një shishe me ujë të nxehtë e vendosur butësisht mbi zonat ku ju dhemb dhimbjet tuaja mund të sjellë gjithashtu lehtësim. Disa mjekë rekomandojnë gjithashtu një korese barku elastike.

Lexo edhe: 3 ushtrime të thjeshta që ju lehtësojnë dhimbjen e shpinës gjatë shtatzanisë!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X