Te jesh shtatzane do te thote…

0 0

Të sjellësh në jetë një fëmijë është diçka e bukur, emocionuese, misterioze… Misterioze? Ne çfarë kuptimi? Nëna është gjithmonë e “paditur” rreth asaj që do të ndodhë, e madje edhe nëse nuk është shtatzania e saj e parë. Ajo në çdo moment do të ketë diçka që do ta shqetësojë, do ta bëjë të ndihet e pasigurt, dhe shpesh do të pyesë veten nëse ajo që po i ndodh është normale apo jo.

Ndërkohë kini parasysh se shtatzania juaj mund të karakterizohet nga:

  • Dëshira e vazhdueshme për t’u ushqyer për dy persona. Kujdes! Nëse keni uri jashtë vakteve konsumoni fruta dhe perime të ziera, që të evitoni problemet me peshën.
  • Ndjesia e vapës edhe ndërsa të tjerët mund të kenë shumë ftohtë.
  • Mbindjeshmëria. Gjatë 9 muajve nuk është nevoja të ndodhë diçka specifike për t’ju bërë ju të qani brenda pak minutash.
  • Domosdoshmëria për t’i përgjigjur vazhdimisht së njëjtës pyetje: “Akoma ti? Kur e ka bërë në plan të dalë ai bebushi yt”?
  • Dëshira dhe nevoja për të mësuar gjithmonë gjëra të reja. E ku mund të bëni këtë tjetër përveçse tek Pernenat?
  • “Nevoja” e të gjithëve për të prekur barkun, madje pa e kërkuar më parë aprovimin tuaj.
  • Të ndihesh si princeshë, ku të gjithë mendojnë si t’ju ndihmojnë dhe t’ju bëjnë të ndiheni mirë.
  • Nëvoja për të vrapuar vazhdimisht në tualet, sidomos gjatë javëve të fundit.

Pra siç e shikoni ka disa gjëra që janë normale për shtatzaninë, megjithatë nëse e kuptoni që diçka nuk shkon duhet të shkoni tek mjeku. ndonjëherë është shumë e rëndësishme t’i besoni instiktit tuaj.

Lexoni edhe: 8 gjerat qe nuk duhet ti thoni nje nene te re

A keni bere ndonjehere blerje online?

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X