Si te parandalojme shfaqjen e variceve?

0 0

Edhe pse shtatzania është një periudhë lumturie për gruan, mund të shoqërohet me probleme të ndryshme dhe një prek tyre është shfaqja e variceve. Funksionet e trupit ndryshojnë në këtë periudhë si pasojë e ndryshimit hormonal, dhe pikërisht për shkak të rritjes se nivelit të estrogjenit dhe progresteronit do të shfaqen edhe varicet. Rreziku do të jetë më i madh me rritjen e numrit të shtatzanive të çuara deri në fund të terminit, por edhe nëse gruaja ka fituar peshë të madhe në shtatzani. Kjo gjendje shkaktohet nga shtypja e venave në zonën e legenit me rritjen e fëmijës.

Disa mënyra për të limituar rreziqet

Mjeku juaj duhet t’u udhëzojë për të përdorur çorapet e duhura, medikamentet e nevojshme, nje krem trajtues, kështu gjendja e variçeve do të përmirësohet ndjeshëm.

Mos përdorni veshje të ngushta sipër, mos i shtrëngoni këmbët me lloj lloj çorapesh e getash, por me ato që mjeku do t’ju këshillojë. Përdorimi i medikamenteve zakonisht këshillohet në stinën e verës pasi përdorimi i çorapeve bëhet i pamundur.

Evitoni kontaktin me të nxehtin pasi këmbët në shtatzani fryhen më shumë në temperatura të larta. Shikoni edhe mundësinë e trajtimit me alga në një qendër estetike. Parandaloni dhe trajtoni një problem që shfaqet në shtatzani dhe që do t’ju shoqërojë për një kohë të gjatë.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X