Rendesia e DHA ne shtatzani

0 0

Mjekët specialistë e udhëzojnë gruan të marrë vitaminat e duhura nëpërmjet ushqimeve por edhe nëpërmjet kokrrave. Ato janë shumë të rëndësishme dhe ndër të cilat do të theksonim acidin docosoesanoic, DHA i cili është shumë i rëndësishëm në lidhje me zhvillimin e fetusit. Zakonisht këshillohen të merren rreth 400 mg në ditë në mënyrë që të favorizohet zhvillimi i aftësive njohëse si edhe aftësive përqëndruese të fëmijës në periudhën shkollore.

DHA

Rëndësia e këtij elementi u theksua në një studim të publikuar në American Journal of Clinical nutrition, ku u theksua rëndësia e DHA, pra omega-3 dhe omega-6, kryesisht në retinën dhe sinapset e organizmit të fëmijës. Roli i rëndësishëm i tyre u theksua kryesisht në rritjen e neuroneve, në favorizimin e zhvillimit të mirë të membranave të qelizave si edhe mbijetesën neuronale. DHA ndikon pozitivisht edhe në disa proçese që lidhen me memorien dhe përqëndrimin e fëmijës, por edhe në dëgjim apo shijim. DHA duhet të merret në mënyrë orale pasi në mënyrë spontane mund të sintetizohet në sasi të limituar, pra nëpërmjet ushqimit nuk do të jetë i mjaftueshëm për një funksionim të mirë neural.

Një rëndësi tjetër e DHA lidhet edhe me qelizat e gjakut që ndodhen në kordonin ombelikal të cilat ndikojnë në aftësitë njohëse të fëmijës, duke theksuar gjithashtu se nëse gjenden në sasi të vogla rrisin rrezikun e lindjes së parakohshme, peshës së vogël në lindje etj.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X