Pse duhanpirja dëmton pjellorinë, sidomos te meshkujt

0 0

Është zbuluar një tjetër pasojë negative e cigares, e cila shton rrezikun e kancerit, goditjes në tru dhe sulmit në zemër: tashmë edhe vështirësinë për t’u bërë prindër. Pirja e duhanit shkakton infertilitet, sidomos tek meshkujt, sepse fut në gjak substanca të dëmshme, si kadmiumi, të cilat arrijnë në testikuj, duke dëmtuar spermatozoidet.

Përgjegjësia e kadmiumit

Zbulimi se pirja e duhanit shkakton infertilitet mashkullor u bë nga Njësia e Andrologjisë dhe Mjekësisë Riprodhuese e Universitetit të Padovës, e drejtuar nga profesori Carlo Foresta dhe rezultatet u zbuluan në Kongresin e Mjekësisë Riprodhuese dhe Gjinekologjisë.

Për këtë u përdor një teknikë e veçantë: mikroskopi elektronik skanues. Falë kësaj metode të sofistikuar, ekspertët kanë mundur të verifikojnë efektet e dëmshme që rrjedhin mbi të gjitha nga kadmiumi, një metal që grumbullohet në përqendrime toksike në organizëm dhe eliminohet me vështirësi, duke zgjatur disa vite. Kadmiumi lidhet me substanca të tjera, si zinku dhe kalciumi, duke depërtuar në qelizat e prostatës, testikujt dhe indet e tjera përgjegjëse për prodhimin e spermatozoideve. Këtu dëmton aktivitetin e gameteve mashkullore, sepse për sa kohë ka kadmium, spermatozoidet janë më pak aktive.

Bën të vështirë riprodhimin

Teknologjia ka bërë të mundur verifikimin se kadmiumi grumbullohet në bisht dhe në kokën e spermës, duke bllokuar kanalin e zinkut, i cili nga ana tjetër siguron lëvizshmërinë e tij. Në këtë mënyrë vendos një lloj frenimi në kapacitetetin riprodhuese, si natyror ashtu edhe nëpërmjet teknikave të riprodhimit të asistuar.

Shumë studime italiane kanë treguar gjithashtu një ulje të lëvizshmërisë dhe numrit të spermës, pikërisht për shkak të pranisë së kadmiumit të pranishëm në lëngun seminal. Megjithatë, ky element nuk është i vetmi përgjegjës. Analizat e kryera në spermatozoidet ishin gjithashtu në gjendje të konstatonin praninë e deri në 98 substancave toksike, nga derivatet e karbonit deri te benzeni, te mbetjet e djegies së letrës. Të gjitha këto toksina kanë një efekt negativ sinergjik në shëndetin e spermës.

Pse duhet të ndaloni menjëherë

Meqenëse pirja e duhanit shkakton infertilitet, jo vetëm për burrat, por edhe për gratë, do të ishte thelbësore që të ndalohej menjëherë: dhe megjithatë duhet kohë para se trupi të mund të eliminojë të gjitha substancat toksike të grumbulluara gjatë viteve të zakoneve të këqija me cigare. Megjithatë, nuk është kurrë vonë për të thënë mjaft, në dobi të shëndetit riprodhues, si dhe për të reduktuar rrezikun e kancerit dhe sulmit në zemër. Ndërkohë, ekspertët riprodhues po përpiqen të rrisin ndërgjegjësimin në botën shkencore për këtë temë, gjithashtu të zhvillojnë teknika të veçanta për “larjen” e gameteve që lejojnë eliminimin e substancave të dëmshme përpara teknikave të riprodhimit të asistuar.

Ushqyerja është gjithashtu thelbësore për shëndetin e spermatozoideve: frutat e kuqe dhe të verdha për vitaminë C dhe antioksidantë, perime jeshile si lakra dhe spinaqi, proteina cilësore të pranishme në peshk dhe mish të bardhë, drithëra dhe arra.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Gjithçka duhet të dini rreth...

Bark i theksuar dhe i fryrë, muskuj të kontraktuar keq dhe madje rreziku i shfaqjes së një hernie. Këto janë pasojat e diastazës abdominale në shtatzani, heqja e dy rektuseve...

Mjekësia rigjeneruese, shpresë për trajtimin...

Problemet e fertilitetit fatkeqësisht janë gjithnjë e më të përhapura. Ekzistojnë opsione të ndryshme trajtimi, si p.sh. riprodhimi me ndihmën mjekësore, por qëllimi i shkencës sot ka një synim ambicioz:...

Lindja me operacion nuk të...

Një nënë 31 vjeçare, rrëfen këndvështrimin e saj mbi komentet që bëjnë njerëz të ndryshëm për mënyrën e lindjes, qoftë kjo e zgjedhur nga nëna, qoftë mënyra e vetme që...

5 hapa që mund t’ju...

Çdo 4.5 minuta, një fëmijë lind me një defekt në lindje në SHBA. Defektet e lindjes ndodhin në 3-4% të të gjitha shtatzënive. Këto janë shifra që nuk duhet të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X