Perse eshte e nevojshme vizita vaginale?

0 0

Vizita vaginale e kryer me dorë nga mjeku gjinekolog, është vizita më intime që bëhet gjatë shtatëzanisë. Jo të gjitha gratë shtatëzëna e lejojnë me dëshirë këtë ekzaminim, sidomos në fillim të saj. Për këtë arsye një vizitë vaginale mund të kryhet vetëm pasi ju jeni informuar me hollësi nga mjeku për llojin e vizitës, pasi ju është marrë leje dhe ju është thënë një arsye bindëse për të bërë vizitën. Ju duhet ta dini që kur mjeku e kërkon këtë lloj vizite, ka një arsye të mjaftueshme dhe se ai i di mirë rastet kur kjo vizitë dëmton shtatëzaninë.

Në kontrollin e parë vizita vaginale bëhet për:

 • Përcaktimin e diagnozës: shtatëzani;
 • Vlerësimin e moshës së shtatëzanisë;
 • Zbulimin e keqformimeve të aparatit gjenital të gruas;
 • Vlerësimin e sekrecioneve vaginale;
 • Vizitën e saktë të qafës së mitrës, e cila mund të sjellë probleme me rritjen e shtatëzanisë;
 • Mundësisht për marrjen e Paptestit.

Në kontrollet e tjera para lindjes vizita vaginale kryhet për të:

 • Përcaktuar gjendjen e rrezikut të abortit;
 • Përcaktuar rrezikun e lindjes para kohe;
 • Konfirmuar pamjaftueshmërinë e qafës së mitrës për të mbajtur shtatëzaninë deri në fund;
 • Vlerësuar gjendjen e qafës së mitrës, para se të stimulohet artificialisht aktiviteti i lindjes në fund të shtatëzanisë;
 • Vlerësuar pjesën paraqitëse të bebit, para se të fillojë aktiviteti i lindjes;
 • Vlerësuar rrugët e lindjes.

Vizita vaginale nuk këshillohet vetëm në rastet kur keni pasur hemorragji para lindjes në shtatëzanitë e mëparshme dhe kur kanë plasur membranat dhe ka rrjedhje ujrash, para se të fillojë aktiviteti i lindjes.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X