Ja ne cilat raste shtatzania eshte ne rrezik

0 0

Zakonisht një shtatzani e rrezikuar nga një ecuri jo e mirë duhet të vazhdojë duke treguar shumë kujdes dhe në disa raste mjeku mund të këshillojë regjim absolut shtrati. Por në cilat raste shtatzania konsiderohet si me rrezik? Duke veçuar shtatzaninë me binjakë e cila ka nevojë për kujdes të madh që në fillim të saj, po përmendim edhe disa të tjera.

Disa rreziqe patologjike

  • Nëna vuan nga diabeti. Në këtë rast fetusi mund të peshojë mbi 4 kg, dhe nuk përjashtohet edhe rreziku i një lindje të parakohshme. Kujdes nëse keni një historik diabeti në familjen tuaj.
  • Është shumë e rëndësishme që ai të mbahet nën kontroll, kjo pasi mund të shfaqet pre-eklampsia.
  • Patologji kardiake, në frymëmarrje si edhe renale. Këto patologji mund të rëndojnë gjendjen e shtatzanisë, duke bërë që organet të punojnë më keq gjatë 9 muajve.
  • Sëmundjet autoimune (tiroidja, artriti rheumatoid etj) mund të rëndohen edhe më shumë nga shtatzania, prandaj është e rëndësishme të flisni me mjekun për të parandaluar komplikacione të mundshme.
  • Ato mund të jenë shumë të rrezikshme, dhe mund të transmetohen nga nëna tek fëmija duke e rrezikuar edhe atë.

Disa kushte jo patologjike që rrezikojnë shtatzaninë

  • Mosha e madhe e nënës (mbi 35-40 vjeç);
  • Hapja e qafës së mitrës në një kohë të hershme të shtatzanisë;
  • Kontakti me substanca të rrezikshme;
  • Shkëputja e plaçentës.

Qumesht formule apo qumesht lope?

View Results

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X