Humbjet e njëpasnjëshme janë shkatërruese, ja përse fëmijët e mi kanë shumë diferencë moshe

0 0

Kur bëhet fjalë për planifikimin e shtatëzanive, shumë prindër zgjedhin t’i kenë fëmijët e tyre afësr njëri-tjetrit, në mënyrë që të kenë një hendek të vogël në moshë. Sipas të dhënave nga CDC, më shumë se gjysma e motrave dhe vëllezërve të lindur në vitet e fundit kanë një diferencë moshe midis 18 muajsh (1.5 vjet) dhe 59 muajsh (4.91 vjet). Por për Alanis Morissette, thjesht nuk funksionoi në këtë mënyrë.

Ajo tha se diferenca e madhe e moshës e fëmijëve të saj mund të mos duket ideale, por shpjegoi se mes djalit 9-vjeçar,  vajzës 3 vjeçe dhe vogëlushit 10 muajsh, ka pasur disa aborte.

Sigurisht, abortet janë shkatërruese kur dëshironi të mbeteni shtatzënë, por për fat të keq ato ndodhin në kaq shumë gra. Rreth 10 deri në 15% të shtatzanive përfundojnë në abort dhe 1 në 100 gra përjeton abort të përsëritur. Është kaq e vështirë të humbasësh një shtatëzani pas tjetrës.

“Ne ishim shumë të lumtur, mezi prisnim kur krjet papritur vinte shkatërrimi. Unë mund të qaja, të trishtohesha, të ndihesha në depresion, por në fund të ditës, e dija se e kisha dritën e shpresës”.

Sipas një studimi të vitit 2011 nga Universiteti i Notre Dame, një hendek prej të paktën dy vitesh midis fëmijëve është i lidhur me rezultate më të mira akademike për fëmijët e mëdhenj.

E vërteta është se nuk ka ndonjë hendek moshe “perfekt”. Çdo familje është unike dhe fëmijët tuaj do të kenë një lidhje unike me njëri-tjetrin dhe me ju, pa marrë parasysh sa vjet  diferencë ka mes tyre.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Shtazënia pa brenga – a...

E dashur nënë e ardhshme! Të kesh një shtatzëni të lumtur  nuk është e lehtë. Shqetësimet tuaja janë plotësisht normale, pasi pothuajse çdo grua shtatzënë përballet me to. Të jesh...

A mund të vaksinohen kundër...

Vaksina kundër Covid-19 është e sigurt në shtatzëni. Nëse një grua dëshiron t'i nënshtrohet asaj, ajo mund ta bëjë këtë në e qetë, padyshim pasi të ketë vlerësuar nevojën reale...

Lëvizjet e fetusit në bark,...

Lëvizjet e foshnjave në bark mund të ndihen si gjithçka: nga një përplasje, goditje, rrotullim ose sikur dikush po ju godet në brinjë nga brenda. Lloji i lëvizjes së foshnjës...

Gratë që tentojnë për fekondim...

Kur vendosni të filloni një proces të fekondimit të asistuar, është mirë të vlerësoni funksionimin e gjendrës tiroide. Lidhja mes gjëndrës tiroide dhe fekondimit të asistuar, shpesh nuk vlerësohet në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X