Fetusi “lajmëron” për lindjen e parakohshme, ja si mund të kuptohet

Gjatë shtatzanisë ekziston një komunikim i vazhdueshëm midis qelizave të nënës dhe fetusit, duke përdorur disa qese të mbushura me kimikate, të quajtura ekzosome: ato sinjalizojnë në trupin e nënës se organet fetale janë pjekur plotësisht, gjë që shkakton procesin e lindjes.
0 0

Studimi i mënyrës se si komunikojnë qelizat e nënës dhe fetusit gjatë shtatzanisë nuk është vetëm interesante, por gjithashtu mund të jetë e dobishme për të parashikuar rrezikun e lindjes së parakohshme. Për të vërtetuar rëndësinë e kësaj forme të shkëmbimit të informacionit na vjen në ndihmë një studim i ri i udhëhequr nga Universiteti i Teksasit Dega Mjekësore në Galveston, botuar në American Journal of Obstetrics and Gynecology.

Komunikim i vazhdueshëm

Autorët e studimit shpjegojnë se gjatë shtatzanisë ekziston një komunikim i vazhdueshëm midis qelizave të nënës dhe fetusit, duke përdorur disa qese të mbushura me kimikate, të quajtura ekzosome: ato sinjalizojnë në trupin e nënës se organet fetale janë pjekur plotësisht, gjë që shkakton procesin e lindjes.

Eksperimenti në laborator

Për të provuar funksionin e ekzosomeve, minjtë e modifikuar gjenetikisht u përdorën për të siguruar që proteina të caktuara ekzosomale të ndriçuara me një jeshile të kuqe dhe fluoreshente kur mostrat e gjakut dhe indeve u panë nën një mikroskop për të bërë dallimin midis atyre të fetusit dhe nënës. Analiza tregoi se izolimi dhe gjurmimi i ekzosomëve të fetusit që udhëtojnë drejt nënës është një tregues i dobishëm i shëndetit dhe zhvillimit të fetusit që mund të matet në mostrat e gjakut të nënës. Në mënyrë të ngjashme, udhëtimi i ekzosomeve nga ana e nënës te fetusi prodhon ndryshime funksionale.

 Mundësia e barnave të reja

Tani autorët janë gati të testojnë një qasje të re në trajtimin e lindjes së parakohshme: ata do të verifikojnë dobinë e barnave të përfshira në ekzosome që mund të kapërcejnë potencialisht barrierën placentale, të arrijnë te fetusi dhe të parandalojnë inflamacionin e tij, një nga shkaqet kryesore të lindjes së parakohshme për të cilën aktualisht nuk ka trajtim me ilaçe.

Grumbullimi i më shumë njohurive në fushën dhe aftësitë e këtij sistemi komunikimi mund të ndihmojë studiuesit të zhvillojnë mënyra të reja për të monitoruar dhe mbështetur fetusin gjatë shtatzanisë.

Lexo edhe: Zbulohet nje molekule qe frenon lindjen e parakohshmePër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Sa duhet të ecë një...

Të qëndruarit aktiv gjatë periudhës së shtatzanisë është një nga këshillat më të vlefshme si për shëndetin e nënës, ashtu edhe për foshnjën që do të vijë në jetë. Megjithatë,...

Nëse nëna pi duhan në...

Nëse nënat e ardhshme pijnë duhan gjatë shtatzanisë, fëmijët e tyre kanë më shumë gjasa të vuajnë nga psoriasis në fëmijëri. Kjo përcaktohet nga një studim i publikuar në Gazetën...

Si mund ta realizoni testin...

Të gjitha mikeshat tuaja flasin për testin Nifty? Keni lexuar për të nëpër forume, Facebook, dhe për më tepër nënat e ardhshme kanë shumë komente për të. Por cili eshte vendimi...

A mund të konsumoj peshk...

Peshku shpatë në shtatzani Konsumi i peshkut gjatë shtatzanisë rekomandohet absolutisht për shëndetin e mirë të nënës dhe fëmijës. Sidoqoftë, ka disa peshq që duhet të shmangen gjatë shtatzanisë, sepse...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X