Fetusi i njeh fytyrat qe ne barkun e nenes!

0 0

Duke filluar që nga java e 34 e shtatzanisë fëmija është në gjendje të njohë fytyrat që ndodhen jashtë barkut të nënës. Këtë e pohon edhe një studim i publikuar në revistën “Current biology”.

Si mundet fetusi të dallojë fytyrat brenda barkut të nënës?

Studiuesit e Universiteteve angleze Lancaster dhe Durham shpjegojne se uterusi është më tepër transparent nga sa mendohet, dhe pikërisht falë kësaj karakteristike fetusi mund të dallojë stimujt e jashtëm. Brenda uterusit ka më tepër ndriçim nga sa mendohet, shpehen gjithashtu studiuesit dhe kjo bën të mundur njohjen e fytyrave të personave.

Si u krye studimi?

Mjekët kryenin një ekografi ndërsa studiuesit i vendosën fetuseve një dritë me lazer në formë fytyre. Kjo u krye tek nënat që ishin nga java 34-39 e shtatzanisë, dhe u vu re se fetusi e kthente koken dhe ndiqte fytyrën e improvizuar me lazer, ndërsa qëndronte më tepër indiferent ndaj dritës së lazerit që paraqeste një trekëndësh.

Pra gjatë trimestrit të fundit fetusi do të ketë aftësi më të mira për të perceptuar disa informacione që vijnë drejt tij. Reagimi i ndryshçm i tyre ndaj dy formave të ndryshme ishte tepër i dallueshëm.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X